Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret201597
Anket
KANGALLARIMIZI BEĞENİYORMUSUNUZ
google
FACEBOOK SAYFAMIZ
Site Haritası
ETİKET BULUTU
  satılık kangal köpek     HOŞGELDİNİZ SİTEYE GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN     KURTBOĞAN KANGAL     Forum     koyun köpegi     erkek kangallar damızlık     kangallarda      YETİŞKİN KANGAL FİYATLARI     kangal resimleri     kangal hastalıkları     kangal köpek aslan dövüşü     sivas çoban köpekleri     kangal fiyatları     Kangallarda Gebelik ve doğum     DAMIZLIK ERKEK KANGALLAR     dişi kangallar     Dosyalar     kangal dövüşleri     Anasayfa     İLK YARDIM     hakiki kangal yavrusu     KANGALIN IRK ÖZELLİKLERİ     kangal aşı toblosu     kangal köpek egitimi nasıl verilir     KANGAL KÖPEĞİ AŞI TAKVİMİ     kangal köpegi gücü     sahibinden satılık kangal yavrusu     Parolamı unuttum     kangalda olması gereken özellikler     kurt bogan kangal     kangallarda çiftleşme     ANADOLU ÇOBAN KÖPEĞİ     Foto albümler     NASIL KANGAL SAHİBİ OLABILIRIM     Detaylı Ara     satıştaki kangal yavruları     ZİYARETCİ DEFTERİ     Foto Galeri     kangal isi     kangal köpek ne yer     kangal köpek hakkında bilgi     Akbaş Köpek Özellikleri     Kurtboğan kangal yavrusu     Kangal köpeği davranışları     KANGAL KÖPEK BELGESELLERİ     SİVAS KANGAL YAVRUSU SATIŞI     Şirket Belgeleri     satılık kangal fiyatları     KİF NEDİR     SİTEYE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ     KANGALLARDA ÇİFTLEŞME     kangal köpek havlaması     aşı tablosu       kangal resimler     beyaz kangal     yavru kangal egitimi     Anasayfaya Git     Satılık Kangal Yavrusu     hastalıkların tedavisi,     çiftleşme     akbaş kangal     KANGAL TARİHCESİ     İletişim 0507 436 04 10     mleri     sahibinden satılık kangal     Firma Rehberi     Üye olmak istiyorum     damızlık kangal köpekleri     KANGAL KÖPEK İSİMLERİ     kangal köpek gelişimi     kangal yavrusu     Kangal Köpek Haberleri     Site Haritası     satılık kangal     DAMIZLIK DİŞİ KANGALLAR     kangal köpek adama saldırıyor     Facebook sayfamız TIKLA     English information     kangal köpeği gücü     simit kuyruk kangal     SİVAS KANGAL     DAMIZLIK KANGAL SEÇİMİ     kangalların beslenmesi     KANGAL VİDEOLARI     KANGAL KÖPEKLERİNDE BESLENME     yavru kangalların beslenmesi     ÇİFTLİKTEN VİDEOLAR     KANGAL KÖPEĞİ: KULÜBESİ VE BARINAKLARI     YAVRU KANGAL YURTDIŞI ÇIKIŞ İŞLEMLERİ     kangal köpek belgeseli  
Bu sayfada üyelere özel yazılar bulunuyor. üye girişi yaparak bu yazıları görüntüleyebilirsiniz.

Burayı tıklayarak üye girişi yapabilirsiniz.
Burayı tıklayarak üye olabilirsiniz.

damızlık erkek kangallardamızlık erkek kangal

damızlık erkek kangal 


damızlık erkek kangal, Resimlerde görmüş oldunuz safkan damızlık erkek kangal, ırkının özelliklerini taşıyan sertifakalı damızlık kangallarımızdır. Herbiri ırkının en üstün vasıflarını taşımakta ve safkan olma özelliğine sahiptir.damızlık erkek kangal sahibi olmak istiyorsanız çiftliğimize bizzat gelerek ''damızlık erkek kangal'' sahibi olabilirsiniz.iletişim bölümünden çiftlik adresimizi alarak bizlere ulaşabilirsiniz.siz müşterilerimi itina ile karşılamaktan kıvanç duyarız.
 damızlık erkek kangal

damızlık erkek kangal, üsteki erkek kangalımız çirkin damızlık erkek kangallardan 81 cm boyunda simit kuyruk kangaldır.çirkin kangal köpegimizin anne ve baba kurcul cinsi köpegimizdendir.koyun sürüleri sahipleri çirkin soyundan alabilir.kurcul ''damızlık erkek kangal''larımız sürüde faliyet göstermektedirler.

 erkek kangal

damızlık erkek kangal, Dev kangal köpeği 93 cm boyundaki erkek damızlık kangal köpeğimiz Paşa kurtcul köpek cinsindedir gerek bekci olarak faliyet göstermektedir.fabrika sahipleri gerek iş yeri sahipleri bekci bir köpek sahibi olamak istiyorsanız,kartal ''damızlık erkek kangal'' sizlere gereken destegi verecektir.
 kangal erkek köpek

Yine damızlık iri kangal köpeğimiz herkül 4 yaşında arka ayakların çift makbuzlu 90 cm boyundadır köpeğimiz kangalın karabaş cinsidir.
 kurt bogan köpek

Genç damızlık kangal köpeklerimizden kara 3 yaşına  bazı boğuşlara girmiştir köpeğimiz simit kuyruk kıvırma özelliğine sahiptir.
akbaş köpek

Yaşlı ve tescilli ve sereceli kangallarımızdan safkan kangal köpeğimiz poyraz ırkı bozulmamış safkan kangal ırkını taşımaktadır.
 karabaş kangal

Yine dev kangal köpeklerinden  karabaş damızlık erkek kangal köpeği 3 yaşında sereceli  kangal yavruları hizmetinizdedir.
 iri kangal

Kartal isimli erkek kangal köpeği tanıtımı: Kartal insanlara karşı saldırgan bir köpektir boguşlarda derece ve ödül almış köpektir.
 kurt bogan kangallar

Sürüye giden köpeklerden genç koyun köpeği duman sürüde tek başına gittiği için o gün kurtların arasına girmiştir sürüye saldıran kurtlar kalabalık  oldugu için köpeğimiz kurtlar tarafından karnından yara almıştır veteriner hekim tarafından amaliyat edilmiştir.
 çoban köpegi

Çift tırnaklı erkek kangal koyun kpeğimiz aloş tecrübeli bir koyun Çoban köpeğidir.


                kangal paşa

Sivas damızlık erkek kangal,çiftğinden dev Kangal Köpeği paşa sivasın en iri en büyük kangal köpeklerinden bir tanesidir sereceli kangal yavru satışları için tıklayınız
 çoban köpegi

Kurt yıkan kangal köpeğimiz cesur 5 yaşında 2 defa kurt yıkmıştır safkan ırkını taşıyan kangallarımızdan bir tanesidir.
 erkek kangallar

Sivas anadolu aslanları safkan kangal köpekleri: Kangal köpeklerinin kamyonla  çiftliğe götürülüşü
 yavru kangallar

Kıvrak kangal erkek köpeği panter genç bir safkan kangal karabaş kangal köpeğimizdir.
 kangal köpek kartal

Sapan kuyruk, die adlandırdıgımız çift makbuzlu kangal köpeklerinden kartal damızlık erkek kangaldır.bu damızlık erkek kangal sivas çevresinde kendisini kanıtlamış damızlık köpeklerimizden birtanesidir.kartal yavruları önceden rezerve edilerek alınmaktadır. sizde ''damızlık erkek kangal'' kartal yavruları almak istiyorsanız lütfen satış temsilcimizle irtibat kurmalısınız.
d cesur kangal köpek

 damızlık erkek kangal, yavrusu sahiplenmek için önce bizimle irtibata geçmelisiniz bizden bilgi edinmelisiniz.damızlık erkek kangallarımız sürüye giderek kendini kanıtlamış ''damızlık erkek kangal'' olarak gerekli olan sınavlardan geçmiş damızlık erkek kangallar olarak seçilmişlerdir,gerek anne ve baba ırkı özenle seçilmektedir.
 damızlık köpekler

Çiftliğimiz sivasın ilçesinde faliyet göstermektedir, bizzat çiftliğimize gelerek damızlık erkek kangal seçebilirsiniz. çiftliğimiz 2015 yıl boyu üretime devam etmektedir.ve ''damızlık erkek kangal'' seçimi için satış temsilcimizden bilgiler alabilirsiniz.
 kangal camoka

Erkek kangalımız camoka kangalın boz cinsidir simit kuyruk 4 aylıkken sürüye gitmeye başlayan deneyimli bir çoban köpeğidir kangal köpek fiyatları güncel.
 kangal köpekDamızlık dişi kangallardamızlık dişi kangal

damızlık sivas kangalları

Damızlık dişi kangallar çiftligimizde mevcuttur ırkın saf olan sivas kangalları 

                         dişi kangal

 kurtcul kangal

           kangal köpegi

 akbaş çoban köpegi

 köpek kangal

            kangal köpek aygül

Satılık damızlık yetişkin dişi kangal köpeklerimizden seçim yapabilirsiniz.

 kangal damızlık dişi
 eylül damızlık kangal

 damızlık dişi köpekler

 şila damızlık köpek

 koyun köpekleri

 kangal köpek çiftleşmesi

 6 aylık kangal

 iri köpek                     

8 aylık köpek

 damızlık dişi köpek selena                             

                             yavru kangal

                          koyun köpegi

 saldırgan köpek

kangalın ırk özellikleri
Burun Ağız Yapısı : 
Ağız burun yapısı kısa küt çene kuvvetlidir.Dişler sivri ve sağlam, dudakları sarkıktır. Göz,kulak,ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır.

Gözler : Kafatasına göre oldukça küçük yuvarlakça olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlı ve asildir.

Kulaklar : Orta boyda üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır.

kangalın ırk özellikleri nelerdir

Kafanın ve Göğüsün Görünümü : Önden bakıldığında aslanı andırır. Kafa iri, güçlü bir boyun ile desteklidir.

Boyun : Hafifçe eğik, güçlü ve adaleli,orta boyda, oldukça ayrık, düz, kalın kemikli, ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ön göğüs arkasına göre daha geniş ve omuzlar adalelidir.

Gövde : Gövde baştan sonra bir kare şeklindedir. Vücut güçlü, adaleli, hiçbir zaman şişman değildir. Dirsek hizasına kadar göğüs derin, karin hafifçe içine çekiktir.

Bacaklar : Bacaklar güçlüdür. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmak bombeli ve siyahtır.

Vücut Rengi - Post : Sık bir alt post üzerinde kısa ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir. Renk:Bozdan çelik rengine kadar olabilir. Göğüste beyaz bir madalyon bulunabilir.

Kuyruk : Oldukça yüksek olup, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, uyarıldığı zaman sırt üzerinde yüksek ve kıvrıktır.

Ağırlık : Erkeklerde : 50-60 kg Dişilerde : 41-59 kg

Cidago : Erkeklerde : 74 cm ile 81 cm Dişilerde : 71 cm ile 79 cm SAĞRI : 67 cm

Beden Uzunluğu : 69.5 cm

Göğüs Çevresi : 76 cm BAŞ UZUNLUGU : 27 cm

Yüz Uzunluğu : 13 cm

Kulak Uzunluğu : 13 cm

Ön İncik Çecresi : 14 cm

Göğüs Çevresi : 21 cm

Dişilerde en az sekiz meme başı bulunmalıdır. Vücut organları arasında hiçbir anatomik bozukluk olmaması göz önünde bulundurulmalıdır.
2 Yorum - Yorum Yaz

Kangalın sürü ve insanlara karşı davranışı

Sürü Koruma Davranışı

Ortalama 300 başlık bir koyun sürüsünü korumak için ikisi erkek biri dişi olmak üzere en az üç yetişkin Kangal köpeğine gereksinim vardır.Kangallar görevlerini genellikle çobandan bağımsız olarak yaparlar.Sürüde en az bir dişi Kangalın bulunması gereklidir.Çünkü dişi köpekler dişi kurtlara karşı daha duyarlıdır.Analık içgüdüleri nedeniyle koruma duyguları daha da gelişmiştir.

Asılardan beri sürü koruma görevi yapan Kangal köpeğinde bu davranış içgüdüseldir.Sürü koruma görevini yaparken farklı zamanlarda farklı davranış şekilleri gösterirler.Sürü meraya ilk çıktığı zaman köpekler sürüden biraz uzaklaşıp etrafı kolaçan ederler.Yaşlı ve deneyimli olanlar arada bir sürüyü kontrol ederler.Genç ve deneyimsiz olanlar sürüden bira daha fazla uzaklaşabilirler.Herhangi bir tehlike yoksa,sürü belirli bir yerde otlamaya başladığında genellikle sürüyü gözlemleyebilecekleri yüksekçe bir yerde yatarlar.(Rüzgarın estiği yöne doğru sürünün farklı yerlerinde yatarlar.)Sürü herhangi nedenle ürkerse,yerlerinden ok gibi fırlarlar,sürüyü tehdit eden kurt gibi herhangi bir yırtıcı hayvan varsa aynı hızla onun peşinden koşarlar.Kısa mesafede kurda kim yetişirse kurdun üstüne atlar (Kurda Çöker) ; Diğerleri de ona yardıma gelir.Kurda yetişme olayı sık görülen bir durum değildir.Genellikle kurt kaçar ve köpeklerde bir süre kovaladıktan sonra sürüye geri dönerler.Bazı köpekler ise inatla kurdun izini takip edip onu yakalamaya çalışır.Kurt kovalayan bazı kangalların birkaç gün sonra sürülerine döndükleri görülmüştür.

Kurtlar genellikle koloni halinde yaşarlar.Dolayısıyla sürüye grup halinde saldırırlar.Kurdu uzun süre kovalayan Kangallar,sürüyü savunmasız olarak bırakırlar.Bazı kurtlar koloniden birini köpekleri peşine takması için görevlendirir,sonra farklı yönlerden sürüye saldırırlar.Çobanların bu durumlar için önlem almaları gerekebilir.Bunlardan biri,köpeklerden bir veya ikisini yanında bağlı olarak yedekte tutmaktır.Diğer köpekler kurdun peşine takılıp sürüden uzaklaşınca yedek köpekler devreye girer.Bu gibi Saldırıları önlemek,çobanın ve köpeklerin deneyimlerine bağlıdır.Daha önce bütün saldırılara mağruz kalmış köpekler kurdu bir süre kovaladıktan sonra geri dönüp sürüsünün çevresinde çark gibi döner ve etrafı araştırırlar.Köpekler geri dönerken bazen bir veya ikisi takibe devam eder.Sürünün yanına dönen köpekler,sürüyü tehdit eden herhangi bir tehlike olmadığını görürse ve hala kurdun peşinde köpek varsa tekrar kurdun peşine düşerler.Köpeklerin bu davranışı,günün değişik zamanlarına göre farklılık gösterir.Gündüz ısrarla kovalarken gece vakti kovalamada fazla ısrarcı olmaz ve sürülerinin başına çabuk dönerler.

Kurdu ısrarla takip eden Kangallar,saldırıyı püskürtüp kısa süre sonra sürünün yanına dönen kangallar kadar uzun ömürlü olmazlar.Bunun iki nedeni vardır:Birincisi,kurt kapanı denilen tuzağa düşerek kurtlar ; ikincisi,diğer sürülerin köpekleri tarafından öldürülme olasılıklarının yüksek olmasıdır.Israrcı kangallar günün birinde kurtların bir davranış şekli olan ve kurt kapanı adı verilen tuzağa düşüp onlara yem olurlar.Kurt kapanı;kurtlardan birinin sürüye yanaşıp köpeklerin dikkatini çekerek kaçması ve peşinden gelen köpeği sürüden uzak bir yerde,aile fertleri ile pusuya düşürüp öldürmesine denir.

Kangalların diğer sürülerin köpekleri öldürülmesi olayında ise çobanların rolü büyüktür.Bu çobanlar;kurt kovalarken sürüden uzaklaşan cesur bir Kangal köpeğine,dönüşte –koruyup kollamaları gerekirken–kendi köpeklerini saldırttırırlar. Bu ve benzeri olaylardaki çobanın davranışı,eğitimi ve bilinçli olması ile ilgilidir.

Kurdu çok uzun süre kovaladıktan sonra öldüren Kangallar da vardır.Bu uzun takipten sonra kurtlar kurtulsalar da takipte ısrarlı olan Kangalların koruduğu sürülere ikinci kez yanaşmazlar.Sürü emniyetini elden bırakmayan ve kurdu kısa bir süre kovalayıp geri dönen Kangalların sürüleri ise kurt saldırılarına daha fazla maruz kalırlar.

Kurtlar yavrularını büyütünceye kadar,yerlerini belli etmemek için,yuvalarının etrafındaki sürülere zarar vermekten kaçınırlar.Saldırılarını en çok gece ve sabahın erken saatlerinde yaparlar.Kurt saldırılarının ender görüldüğü gündüz vakitlerinde Kangallar,yarı uyku halinde dinlenmesi ile harekete geçerler.Kangallar geceleri daha aktiftir ve sürü yatana kadar sürekli etrafında dolaşırlar;sürü yattıktan sonrada etrafında belirli bir konumda yatarlar.

Çoban,gece uyurken sürünün hareketlenmesi halinde uyanık için,sürü içinden kendine alıştırdığı bir koyunu eline bağlar. Bu koyuna halk arasında''bağcak koyunu'' denir.Dinlenmekte olan sürü herhangi bir nedenle hareketlendiğinde bağcak koyunu da harekete geçerek çobanı uyandırır.Çobanın herhangi bir sebeple sürüsünün yanında bulunmaması halinde bile,sürü hareket ettiği zaman,deneyimli ve iyi yetiştirilmiş Kangallar –çoban aramadan– sürüyle birlikte gider ve sürünün korunmasını sağlamaya çalışırlar.İyi bir Kangal köpeği şartlar ne olursa olsun sürüyü asla yalnız bırakmazlar.

Kangallar sürüye yaklaşan yabancı insanlara karşı da sürüyü korurlar.Yaklaşan bir yabancı gördüklerinde bir araya gelip havlayarak ona doğru koşarlar ve onu uyararak onu sürüden uzak tutmaya çalışılar. Çoban müdahale etmez ve yabancı koşarak kaçarsa köpekler onu kovalar ve yaralanmasına neden olabilir.Kangallarda bölge koruması ön plandadır.Sürüden uzak bir mesafeden geçen yabancılara sadece havlayarak varlıklarını bildirirler.

Sürüde kullanılacak Kangalların kardeş olmalarına özen gösterilmelidir.Çünkü kardeş birbirlerini daima kollar ve hiç bir durumda terk etmeler.

Sürüde bulunan Kangallar arasında daima hiyerarşik bir düzen vardır.En güçlü köpek sürünün lideridir.Doğal şartlarda dişi ile o çiftleşir.Aralarında kavga çıkan gençlere o müdahale edip ayırır.Yemek aynı kaptan yenecekse önce o karnını doyurur.

İnsanlara Karşı Davranış

Kangal köpeği sahibine bağlı,yabancı kişilere tepkilidir.Sorumlu olduğu bölgeye –insan dahil– hiçbir canlıyı sokmamaya çalışır.Sahibi yanındayken yabancı kişilere karşı fazla tepki göstermez.Davranış bozuklukları ve istisnalar hariç hemen saldırıya geçmez.Yabancı şahsı birkaç kez havlayarak bekler ve sahibinin komutunu bekler.

Kangal köpeğinin merhamet duygusu gelişmiştir.Normal şartlarda sahibi ve bakıcısına karşı saldırgan değildir.Savunmasız kişilere –özellikle kadın ve çocuklara karşı– uysal ve yumuşak davranır.kangalın iyi huylu olması büyük ölçüde büyüme dönemindeki yetiştirme şekliyle ilgilidir.İnsanlara ve çevreye alışması çok küçük yaşlarda başlar.Henüz gözü açılmamış eniklerin her gün itina ile sevilip okşanması,ileriki yaşlarda insanlarla daha iyi ilişki kurmalarına yardımcı olur.Yavru büyürken her aşamada ona sevgi ve şefkat ile yaklaşılmalı,nelerden hoşlanıp hoşlanılmadığı belirlenmelidir.Hatta ev ve bahçe ortamlarında yaşayan Kangal yavrularına belirli zamanlarda radyo ve televizyon dinletilmesi,onların sosyalleşmelerine yardımcı olur.Ancak tüm bu sosyalleştirme çalışmalarının bir disiplin içerisinde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bazı kimseler,bekçilik etmesi için yetiştirilen köpeklerin ıssız ve karanlık bir yerde dış ortamdan izole edilmiş şekilde yetiştirilmelerini tavsiye ederler.Bu tavsiyeye göre yetiştirilen köpeğin daha saldırgan olup daha iyi koruma yapacağını savunurlar.Halbuki bu şartlarda yetişen bir köpek yeterince güneş ışığı almadığı için sağlıksız olur.Ayrıca insanlarla sağlıklı iletişim kurmadığı için korkak ve ürkek tavırlar sergileyebilir yada aşırı ve hedefsiz saldırganlık gösterebilir.

Bekçilik için yetiştirilen Kangalın görevi,bulunduğu bölgeye yabancı kişilerin yaklaşması durumunda,onları havlayarak uyarmak ve yaklaşmamalarını sağlamaktır.Bekçilik görevi yapan köpekler için saldırma ve yaralama başvuracakları en son davranış şekli olmalıdır.İri ve güçlü bir köpek olan Kangalların yanlış yetiştirilme sonucu saldırganlaşması ve kontrolden çıkarak amaçsızca etrafa zarar vermesi,hem köpek hem de sahibi için tehlikeli sonuçlar doğurur.

Kangal,öldürmek için tasarlanmış bir hayvan değildir.Örneğin pitbull ırkı köpekler gibi öldürmek amacıyla saldırmaz.Bölgesine giden yabancı bir insana saldırmaya kalktığında bu kişi hareketsiz durur veya bulunduğu yere oturursa,Kangal bu davranışı teslimiyet olarak algılar ve sahibi gelene kadar yabancıyı hareketsiz tutmak için etrafında dolaşır.Bu davranış biçimi Kangalların insanlara öldürmek amacıyla saldırmadığına örnektir.Kangal,sahibini ve ailesini koruma görevini yerine getirirken iyi ve kötü niyetli insanları ayırt etme yeteneğine sahiptir.Eğer gelen kişinin kötü niyetli olduğuna inanırsa harekete geçer.Amacı öncellikle düşmanı eyleminden caydırmak ve uzaklaştırmak aksi takdirde teslim almaktır.Mecbur aldığında düşmana ciddi zararlar vermekten çekinmez ve bunu yapacak güce sahiptir.

Çiftleşme Döneminde Davranış

Dişiler genellikle yılda iki kez kızgınlık gösterirler.Erkekler ise her zaman çiftleşmeye hazırdır.Aynı yerde büyütülen kardeşler genellikle çiftleşmezler.Dişiler sadece proöstrüs kanamaları bittiğinde erkekle çiftleşmeyi kabul ederler.

Çiftleşme döneminde Kangallar huzursuz ve saldırgan olurlar.Çiftleşme dönemi doğal şartlarda,koyun sürüsü yanına gerçekleşirse,dişinin bulunduğu sürüdeki erkekler ile –kızgın dişinin kokusunu alan– diğer sürüdeki erkekler arasında kıyasıya bir mücadele başlar.Kavga eden erkekler arasında ciddi yaralanmalar meydana geçebilir.Kavgalar sonucu bu tip yaralanmalara müdahale edilmez ise köpekler ölebilir.Bazen kızgın dişiler erkekleri peşine takıp sürüden uzaklaştırarak sürüyü korumasız bırakabilirler.Ayrıca sürüdeki diğer dişilere karşı sert davranışlarda bulunabilirler.

Kayıtlı bir yetiştirme için kızgınlık gösteren dişinin daha önceden belirlenen erkek ile kapalı bir yere konması gerekir.(Yavruların soy kütüğünün oluşturulması ve olumsuzlukların engellenmesi için) dişi ile aynı yerde bulunan erkekler aşırı sahiplenme davranışı gösterirler.Bazı erkekler sahiplerini bile kıskanarak dişiye yaklaştırmazlar.Bazı dişiler kızgınlık gösterdikleri halde kapatıldıkları erkekle seçici davranarak çiftleşmeyebilir.

Çiftleşme tamamlandıktan sonra hayvanları birbirlerine kenetlenerek yaklaşık 15 (on beş) dakika kalırlar ve daha sonra ayrılırlar.

Analık Davranışı

Kangal köpeklerinde –birçok canlıda olduğu gibi– gelişmiş bir analık yeteneği vardır.Bu yetenek kalıtsal olarak yavrulara geçer.Dişi damızlık seçimi yapılarak bu özelliği de dikkate almak gerekir.Analık yeteneği doğum sayısı ile birlikte artar.Aynı ırk içerisindeki köpeklerde bile analık özelliği farklıdır.İlk doğumda hiçbir sorun yaşanmasa da bazen tecrübesiz genç dişiler yavrularının üzerlerine yatarak ezilmelerine neden olabilirler.Yavruların ezilmesi köpeğin fazla iri olması ile de ilgilidir.Bazı dişilerde ise analık özelliği çok yetersizdir.Doğumdan sonra yavrularını kurutmaz ve emzirmekten çekinir.Böyle durumlarda yavruların kurulanması ve emzirilmesi için müdahale edilmesi gerekir.Ayrıca ilk doğumlarda yavrularının ölümüne neden olmaları,bu dişilerin sonraki doğumlarında da benzer davranışları sürdürecekleri anlamına gelmez.

Kangallar genellikle yavrularına karşı şevkatli ve koruyucu olmalarına rağmen kendilerine verilen –özellikle et ve kemik türü– yiyecekleri yavrularından bile kıskanabilirler.Ayrıca emzirme döneminin sonlarına doğru yavruların büyüyen diş ve tırnaklarından rahatsız olan analar,yavrulara hırlayıp bazen de uyarı anlamında ısırabilirler.Bu tip olayları engellemek için anaya,istediği zaman yavrulardan uzaklaşabileceği bir alan sağlanması; yiyeceğinin yavrularının erişemeyeceği bir yerde verilmesi ve doğum bölmelerine,yavruların belli bir yaşa gelene kadar içinden çıkamayacakları engeller yapılmasında yarar vardır.

Dişi Kangallar yaban hayatta yaşayan bir çok hayvanda da görüldüğü gibi mide içeriklerinin yavrularının önüne kusup onları beslemeye çalışırlar.Bu davranış genellikle yavruların büyüdüğü ve ana sütünün yetmediği zamanlarda görülür.

Doğum yapmış dişi,diğer köpeklere ve yabancı insanlara karşı serttir.Özellikle doğumu takip eden ilk günler,sahibine ve birlikte yaşadığı köpeklere bile sert davranabilir.Bu davranış yavrularına zarar gelmediğini gördüğünde zamanla azalır.

Beslenme Davranışı

Doğadaki tüm canlılar yaşamlarını sürdürmek için beslenmek zorundadır.Dolayısıyla yiyecek için hem diğer türlerle hem de kendi türündeki bireylerle mücadele içindedir.Bu doğal davranıl köpeklerde yiyeceklerini kıskanma şeklinde ortaya çıkar.Yavru iken gerekli eğitimi alamayan köpekler bu davranışlarını hayat boyu sürdürürler.

Etobur olan köpekler et ve kemik gibi yiyecekleri diğer yiyeceklerden daha çok sahiplenir ve kıskanırlar.Yal ve ekmek gibi yiyecekleri sorun çıkarmadan beraber yiyebildikleri halde et ve kemik gibi yiyecekleri aynı kaptan yemeleri hemen hemen imkansızdır.Kangal yetiştiricisi için olumsuz sayılabilecek bu davranış,Köpek yavru iken eğitilerek önlenebilir.Bunun için yetiştiricinin yavrulara et ve kemik gibi yiyeceklerin eliyle vermesi ve bazen de yavrunun ağzından bu yiyecekleri çıkarıp alması gerekir.

Günlük yiyeceklerin her gün aynı saatte verilmesinde yarar vardır.Özellikle sürü halinde yaşayan köpekler,verilen yiyecekleri çabuk tüketmeye çalışırlar.Tüketemediklerini de daha sonra yemek üzere gömerler.Evde veya bahçede tek olarak yaşayan köpeklerde çok hızlı yemek tüketme alışkanlığı görülmese de artan yiyecekleri saklama alışkanlığı devam eder.Verilen yiyecekler karışım halinde ise yemeğe önce et ve kemik gibi lezzetli yiyeceklerden başlar.Kangallar enerjilerini çok iyi kullandıkları için iri cüsseli olmaların rağmen fazla besin tüketmezler.
0 Yorum - Yorum Yaz

Nasıl kangal sahibi olabilirim

Kangal yavrularına sahip olmak için  öncelikle bizi aramanız gerekmektedir.(0507 436 04 10) nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Elimizde sürekli kangal yavrusu bulunmakta ancak yoğun ilğiden dolayı çogu yavrularımız henüz  dogmadan öncede rezerve edilebilmektedir.

yavrularımızın sevkiatı 45 günlük ve 60 günlük arası sevkiyatları yapılmaktadır daha küçük olan yavrular rezerve edilerek belli bir seviyeye geldikten sonra gerekli saglık konturolinden geçirilerek sevkiyatı hazırlanır.

ayırt  ettiginiz yavruların üçreti ödendikten sonra ve  gerekli saglık konturoli yapılıp ve  gününe göre  gerekli aşıları  yapılıp karneleri  cıkarılır ve istediginiz il otogarına kadar anlaşmalı oldugumuz firmalarla gönderilmektedir daha önceden firma bilgileri ve varış saati tarafınıza bilgilendirilmektedir bir saat önceden otogarda hazır olarak yavruları teslim alırsınız.

Geleneksel olarak, küçükbaş hayvan sürülerini kollamak, korumak ve yönlendirmek için kullanılan Kangalın, aslında genel koruma köpeği olduğu; sahibine ait olduğunu içgüdüleri ile sezinlediği, canlı ve cansız her şeyi koruma özelliğine eğitime gereksinmeden sahip olmasının bu ırkın doğal genetiğinden geldiğinin fark edilmesinden sonra, askerlik ve polis hizmetleri, iş yeri bekçiliği fabrika, depo vs. özel mülk bekçiliği bağ, bahçe, çiftlik, villa vs. için seçilmesi bireyin ve ailesinin korunma, doğa gezginleri ve Kangal severlerce vefalı dost yoldaş, büyük av yapanlar için ayı, kurt, domuz vs. koruma ve av köpeği olarak seçilmesi, günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır.Yetişkin Kangal, sahibini tam anlamıyla benimseyemez, bu nedenle yavru edinmek tercih edilmektedir. Ancak, doğal ortamında yani bozkırdan, bilinçsizce alınan yavruların, tümüne yakını telef olmakta, pek azı da, özelliklerini yitirip sağlıksız olarak yaşayabilmektedir. Yöre değişiminde, çevre şartları ve çok farklı iklim şartları yavruların sağlığını çok önemli derecede etkileyecektir.

Yükseltiler iklim şartlarının belirlenmesinde ölçü olarak nazara alınırsa, doğal yaşam ortamı 1000-3000 m. Yükseltideki bozkır olan kangalın yavruları, başka bir yöreye götürüldüğünde yaşama aynı yükseltilerdeki yörelerde devam edecek ise sorun yoktur. 500-1000m. Yükseltilerde sorun az, 250-500 m. Yükseltilerde ise ileri derecede sorunlar söz konusu olabilir.

Batı Ege ovalar ve sahiller, Marmara ovalar ve sahiller, Kıyı Karadeniz Bölgesi, Torosların güneyinde kalan Akdeniz Bölgesi sahil ve ovaları , bozkırdan götürülen Kangal yavruları için yaşam riski taşıyan sorunlu yörelerdir. Bu yörelerde yavru yetiştirmeyi hedefleyenler, öncelikle, o yörede doğan, ana ve babası, yöre iklimine ve doğal şartlarına uyum sağlamış Kangal yavruları tercih etmelidirler. Bu durumda, üçüncü nesilden sonra , tüyleri kısalmış, nemli ve sıcak iklime uyum sağlamış Kangal ailesinin yavrularının yaşama ve yetiştirilme şansı oldukça fazladır.

Doğal yaşamı bozkıra endeksli Kangal yavruları eğer riskli yani nemli ve sıcak yörelere götürülüp yetiştirilecek ise, bir yaşına kadar çok özel bakım ve tedbirler gerekir. Yavruların riskli bölgeye getirilmesinde, bozkırda yaz aylarında doğmuş olanlar için,eylül-ekim-kasım, yani sonbahar ayları uygun zamandır. Böylece, kıştan ilkbahara ve yaza ağır geçişi yaşamak, riskli yöreye uyumu kolaylaştırılacaktır. Yaz aylarında getirilen yavruların yaşama şansı daha azdır. Riskli yörelere getirilen yavrular birinci yılın ağustos-temmuz aylarını, yüksekçe havadar ve ağaçlı bir mahalde geçirmeli, günün sıcak saatlerinde barınabilmesi için 1,50 m. Derinlikte rahatça girip çıkabilecek şekilde bir çukur açılmalı , öğle saatlerinde bu çukur hafifçe sulanmalıdır. Suyu sıkça değiştirilen temiz su kabı devamlı dolu bulundurulmalı, suya sıcak saatlerde buz atılmalı, yiyecekler serin saatlerde, pişirilmiş ve soğutulmuş olarak verilmelidir. Yavrunun tüyleri, baş ve kuyruk hariç makine ile tıraşlanıp kısaltılmalıdır. 4 aya kadar tasma takılmamalı ve bağlanmamalıdır. Daha sonrası meskün mahalde bağlansa bile geceleri etrafı çevrili bir alanda serbestçe dolaşabilmelidir. Dar mekana kapatılan ve devamlı bağlı tutulan Kangal yavrularının kişiliği zedelenir. Yavrular sadece sahibi ve ailesince okşanmalı, beslenmeli, sulanmalı ve gezdirilmelidir.

Çoban köpeği olarak kullanılacak olan yavruların dışındakilerin kulakları kesilmemeli, kesilecek ise uygulama, yağmur suyunu iç kulağa geçirmeyecek şekilde, kıkırdak sınırından estetik ve sağlıklı bir şekilde deneyimlilerce yapılmalıdır.

Kangallarda kuyruk asla kesilmez.koşarken Kangalın denge unsuru olan kuyruğun normal durumda ve zamandaki hareketleri onun sahibi ile iletişimini sağlar. Kuyruk hareketleri Kangalın anlatımının en önemli bölümüdür. Kuyruğu kesilen Kangal yavrusu kişiliğini ve ruh sağlığını yitirir. Kangal yüzerken kuyruğunu dümen gibi kullanır.

Genelde yavruların gözleri 14-16 günde, kulakları 20 günde açılır. Görmeyen ve duymayan yavrular, doğuştan var olan koku alma duyusuyla memeye yönlenirler. Annenin emzirebildiği sürenin tümünden faydalanılmalıdır. Bu süre genelde 6-8 haftadır. Ana sütü emen yavrular, hastalıklara karşı doğal olarak korunurlar. Süt emme sona erince yavru hemen kanlı ishale karşı aşılanmalı, bağırsak parazitleri giderilmelidir. 10-12 haftalık yavrulara, kombine aşı karma, gençlik, parazit yapılmalı, 12-14 haftalık olunca kuduza karşı aşılanmalıdır. Aşıların yapılması yavrular kadar sahibinin ailesi için de önemli ve gereklidir. Gözleri açılan yavrular birlikte yaşıyorlar ise geceyi babanın koynunda geçirirler. Anne , baba ve kardeşlerinin kokusunu, benzersiz koku hafızasına kaydeden yavrular, bu sayede ileride aile bireyleri ile genelde çiftleşmezler.

Kangal yavrusunun aileden ayrılması için uygun zaman 3’üncü ve 4’üncü ayların arasıdır. Ancak, çoban köpeği olarak yetiştirilecek olanlar 3’üncü aydan itibaren 12’nci ay sonuna kadar, anne ve baba ile birlikte sürüye refakat ermeli, yani çobanlık eğitimi almadan ailesinden ayrılmamalıdırlar. Süt emme dönemi sona ermeden, yavrunun anneden ayrılması zorunluluğu doğmuş ise bu yavrunun özel bakım ve beslenmeye alınmasının gerekli olacağı unutulmamalıdır. Bu husustaki bilgiler daha önceki bölümlerde verilmiştir. Kangal yavrusunun gelişmesinde, genetik kadar önemli olan bakım ve beslenmedir. Yavru seçerken nazara alınacak hususlar ve yavruların sağlıklı beslenme konuları diğer bölümlerde anlatılmıştır.

Kangal çoban köpeği yavrusu edinirken, anne ve babanın görülmesi, ailenin fiziksel ve huy özelliklerinin öğrenilmesi önemlidir. Böylece bilinçli bir seçim yapılabilir. Çünkü , yavru genelde fiziksel özelliklerini babadan, huy özelliklerini anneden almaktadır. Kangal yavrularının, ailesinden en az mahzurlu olarak ayrılmasında nazara alınacak hususlar daha önce özetlenmiştir.

Yetişkin Kangal ile ilk sahibi arasındaki bağlar çok güçlüdür. Yaşamının tümünü ilk sahibi ile paylaşma içgüdüsü taşır. Yetişkin Kangal yeni sahiplerini de sever, onlara da bağlanabilir. Ancak, ilk sahibiyle olduğu kadar sağlam bağlar kurmaz. Bu nedenle Kangal edinmeye, yavru alarak başlamak daha doğrudur.

Yavru edinmekteki gayeniz, vefalı bir dost edinmek ise ense derisinden tutup kaldırdığınızda, hırçınlaşmayıp, yaygara koparmayan, size sevgiyle bakan, fiziği ve rengi , davranışları size hoş gelen Kangal yavrusunu tereddütsüz alınız. Genelde erkek yavruda ısrarcı olanlar, dişi Kangalın ergenleşince sahibine ve ailesine çok daha bağlı, bekçilik özelliği daha iyi ve ailenin çocukları ile daha uyumlu, daha kollayıcı ve koruyucu olacağını; erkek yavrunun ise kabadayı ve hayta tabiatlı olarak ergenleşeceğini, meskün mahalde yaşıyorsanız ve gücünüz ondan fazla değilse, ona hükmetmekte zorlanabileceğinizi bilmelisiniz.

 

ÖDEME İŞLEMLERİ

havale  yada  kıredi kartına taksit imkanı ödeme yapmadan önce lütfen iletişime geçiniz

.

HAVALE:                                    PTT ÇEK HESAP NO :

.

KIREDİ KARTI İÇİN:                     Kıredi kartı ile ödeme  yapmak için resme tıklayınız

ZİRAAT BANKASI 

HESAP  Hesap no :

iban no :

  

 

 

ÇİFTLİGİMİZEDE GELEREKTE KANGAL SATIN ALABİLİRSİNİZ

 

 çiftligimizede gelerek yavru rezerve yaptırabilir yada  gerekli işlemleri tamamlanmış yavrulardan alabilirsinizyetişkin kangal  almak için bizzat çiftligimize  gelip alabilirsiniz ve kendiniz götürmeniz  gerekmektedir

          ENTERNET ORTAMINDAN YAVRU ALIRKEN DİKKAT EDİNİZ

insanlar çiftligimiz  ismini  kullanarak kangal, satmaya çalışıyor o yüzden bizim irtibat telefonları dışında olan kişilere itibar etmeyiniz onların bizimle hiç bir alakaları yoktur sizde itibar etmeyiniz. ve  benim çiftligimin  resimleri bazı sitelerde  kullanıyorlar onlara inanmayınız.

 

benim kangal  sevgim 16 yaşımda başlamıştır  ve  ben 17  yıldır çiftligimi çalıştırmaktayım siz  kangal severlere 50 yıllık  tecrübemle sizlere hizmet vermekteyim  ve  ırkı  bozulmamış  eski soy  saf  kangallarımla hizmetinizdeyim sivasın altınyayla ilçe  kaymakamlıgı tarafından çiftligim hizmete açılmıştır ve emegi geçen  bana  destek  olan herkeşe  teşekkürlerimi iletiyorum sizlere saygılarımla.

 

 

         KANGAL YAVRUSU  KANGAL ÜRETİM VE YETİŞTİRME ÇİFTLİGİ 

 

                                       HİZMET NOKTALARIMIZ

                                  01 Adana                            42 Konya 
                                  02 Adıyaman                      43 Kütahya 
                                  03 Afyon                             44 Malatya 
                                  04 Ağrı                                45 Manisa 
                                  05 Amasya                          46 Kahramanmaraş 
                                  06 Ankara                           47 Mardin 
                                  07 Antalya                          48 Muğla 
                                  08 Artvin  
                           49 Muş 
                                  09 Aydın                              50 Nevşehir 
                                  10 Balıkesir                         51 Niğde 
                                  11 Bilecik                             52 Ordu 
                                  12 Bingöl                             53 Rize 
                                 13 Bitlis                                54 Sakarya 
                                 14 Bolu                                 55 Samsun 
                                 15 Burdur                             56 Siirt
                                 16 Bursa                               57 Sinop 
                                 17 Çanakkale                        58 Sivas 
                                 18 Çankırı                             59 Tekirdağ 
                                 19 Çorum                              60 Tokat 
                                  20 Denizli                            61 Trabzon 
                                 21 Diyarbakır                       62 Tunceli 
                                 22 Edirne                              63 Şanlıurfa 
                                 23 Elazığ                               64 Uşak 
                                 24 Erzincan                           65 Van 
                                 25 Erzurum                           66 Yozgat 
                                 26 Eskişe                              67 Zonguldak 
                                 27 Gaziantep                        68 Aksaray 
                                 28 Giresun                            69 Bayburt 
                                 29 Gümüşhane                      70 Karaman 
                                 30 Hakkari                            71 Kırıkkale 
                                 31 Hatay                               
72 Batman 
                                 32 Isparta                             73 Şırnak 
                                 33 İçel (Mersin)                   74 Bartın 
                                 34 İstanbul                           75 Ardahan 
                                 35 İzmir                                76 Iğdır 
                                 36 Kars                                 77 Yalova 
                                 37 Kastamonu                      78 Karabük 
                                 38 Kayseri                            79 Kilis 
                                 39 Kırklareli                          80 Osmaniye 
                                 40 Kırşehir                            81 Düzce 
                                 41 Kocaeli 
0 Yorum - Yorum Yaz

köpek ilk yardım

Köpeginiz Aci mi Cekiyor?
Acı belirtileri:

Hareket ve yürüme isteksizliği
Gergin karın kasları
Sertleşmiş bir boyun
Topallama ya da sızlama
Bir bölgeye dokunulduğunda geri çekilmek
Hemen veterinerinize başvurun…

Köpeginizin Nefes Almasi DurursaNe Yapmalisiniz?

  • Suni Teneffüs
Elektrik şoku, zehirlenme, boğulma, zehir teneffüs etmek ya da suda boğulma nefes alışı durdurabilir.
Solunum sorunu belirtileri mavi ya da soluk renkli dişetleri, mavi-gri göz zarları, güçlükle nefes alma, genişlemiş gözbebekleri ve bilinçsizliktir. Hava kanallarında bir madde varsa, çok yavaş veya hiç nefes almıyorsa suni teneffüs uygulayın.
Bilinçsiz bir köpek iyileşirken agresifleşebilir. Her zaman bir ağızlık takın. Tül bir şerit, kravat veya çorap kullanabilirsiniz. Boynunun iki yanından arkaya doğru çekip, kafasının arkasından bağlayın. Eğer kusmaya başlarsa, çıkarıp bitince tekrar takın.

Nasıl Uygulanır:

1. Yan yatırın. Sırtta ve boyunda incinme yoksa, başını ve boynunu ileri doğru çekin.
2. Ağzını açıp boğazını tıkamaması için dilini ileri çekin. Parça varsa parmaklarınızla temizleyin ve ağzını kapatın. Nabzı tekrar dinleyin.
3. Ağzını ve dudaklarını kapatın. Ağızlık takın.
4. Nefes alıp ağzınızı burnunun üstüne hava geçirmez bir şekilde kapatın. Nefes verin.
5. Ağzınızı çekin ve köpeğinizin göğsünün inmesini bekleyin.
6. Dakikada 10-15 kez tekrarlayın.
7. Eğer dişetlerinin rengi iyileşir ve uygulamaya karşı tepki verirse nefes alım gelişiyor demektir.


Köpeginiz Zehirlenirse Ne Yapamalisiniz?

Köpekler yemekleri konusunda dikkatli değillerdir. Ne kadar kötü tadı olduğuna aldırmaksızın yutarlar. Üstlerine ve ayaklarına bulaşan zehirli maddeleri de yalayabilirler. Bazen bir köpek sahibi yanlış bir ilaç verebilir.

Belirtiler, şiddetli kusma, ishal, azgınlık, sarsılma, öksürük ve karın ağrısıdır. Köpeğiniz zehirli bir madde aldığında, doğru prosedür olduğuna emin olana kadar kusmasına neden olmayın. Bazı maddeler, örneğin asitler geri gelirken tekrar yakarlar. Köpeğiniz tamamen bilinçli olmadıkça kusturmaya çalışmayın.

Eğer bir zehir tedavileri rehberine göz attıysanız ve kusmanın doğru olduğu bir madde aldığını tespit ettiyseniz, 1 yemekkaşığı ipecac şurubu ya da 1:1 hidrojen peroksit ve su karışımı verin. Ezilmiş bir tablet aktive olmuş mangal/odun kömürü toksinleri emecektir. Veterinerinizi çağırın.

Eğer zehri tanımlayamazsanız, köpeğinizi yumurta beyazı, magnezyum sütü ya da süt yutmaya zorlayın.
Bazı zehirler içine çekerek ya da deri yoluyla emilerek de alınabilir. Pire tozları köpeklere yararlı olurken köpekleri zehirleyebilir. Gübre, boya kokuları veya arabe egzosu öldürücü olabilir.

Köpeğinizin zehirlendiğinden şüphelendiğinizde veterineri arayınız. Onlara tahmin ettiğiniz süreyi, zehirin tipini, ve uyguladığınız ilk yardım adımlarını anlatın. Eğer köpeğiniz şiddetle sarsılıyor veya bilinçsizse ilk yardımı es geçip direk veterinere başvurun. Eğer mümkünse kimyasal yanıklar ve şok ilk yardım adımlarını uygulayın. Eğer nefes almıyorsa suni teneffüs yapın. Eğer kalp durmuşsa CPR uygulayın.

Zehirlenmenin önüne geçecek önlemler oluşturmalısınız. Toksik maddeleri ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Veterineriniz tarafından onaylanmamış hiçbir ilacı vermeyin. Böcek öldürücü veya gübre gibi maddelerin potansiyel bir tehlike olduğunun farkında olun. Etiketleri okuma alışkanlığı geliştirin. Bazı maddeler tek başına zararsızken karışımlar öldürücü olabilir.

Destek Ilk Yardim Bilgileri

CPR (kalp ve solunum durduğunda)

İnsanlar için uygulanan CPR tekniklerinin benzeri köpekler için de uygulanabilir. Köpeğiniz kendi başına yapana kadar kalp atış ve solunum fonksiyonlarını sizin sağlamanız gerekebilir. Bu problemler, elektrik şoku, zehirlenme, trafik kazası ve tarvma şoku ile meydana gelebilir.

Kalp atışı duyulan bir köpeğe asla uygulanmamalıdır. Nefesinde çok zayıflaması ve durması durumunda ancak suni teneffüs uygulayabilirsiniz. Köpeğinizin yan bölgelerinin inip kalkışını izleyin.

Kalp atışı durmasının görsel belirtileri arasında tamamen genişlemiş gözbebekleri ve serin, mavi renkte dişetleri sayılabilir. Köpeğinizin normal durumlarda nabız noktalarını bulmaya çalışıp buna alışın. Normal kalp atışının nasıl hissedildiğini bilin bu acil durumlarda işinize yarayacaktır.

Eğer nabız ve solunum yoksa, CPR uygulanmalıdır. Elinizle kalbe baskı ve suni teneffüs uygulamasını biribiri ardına uygulayacaksınız.

1.Yan yatırın. Sırtta ve boyunda incinme yoksa, başını ve boynunu ileri doğru çekin.
2.Ağzını açıp boğazını tıkamaması için dilini ileri çekin. Parça varsa parmaklarınızla temizleyin ve ağzını kapatın. Nabzı tekrar dinleyin.
3.Ağzını ve dudaklarını kapatın. Ağızlık takın.
4.Nefes alıp ağzınızı burnunun üstüne hava geçirmez bir şekilde kapatın. Nefes verin.
5.Ağzınızı çekin ve nefesler arası kalp masajı yapın.
6.Elinizin bileğe yakın sert kısmını köpeğinizin göğsüne koyun (dirseğinin arkasında aynı hizaya). Diğer elinizin sert kısmını kendi elinizin üstüne koyun.
7.Dikkatle ve çevik hareketlerle pompalayın. Her vuruşta 2 sayın ve bırakışta 1. (Fazla bastırmanız köpeğinizin kaburgalarını kırabilir dikkat!)

Masaja nabız geri gelene kadar devam edin. Suni teneffüse nefes almaya başlayana kadar devam edin. Eğer 15 dakika sonra CPR a cevap vermiyorsa, kendine gelme şansı çok zordur.


Köpeklerde ilk yardım
 Köpekler çok enerjik ve meraklı hayvanlardır,biz köpek sahiplerinin bütün dikkatine ve önlemine rağmen bir kaza geçirmelerine ve başlarını derde sokmalarına şaşmamak gerekir.Kötü sonuçlara sebep verecek olaylara parklarda,nehir veya deniz kenarlarında,trafikte,bahçede hatta ev içinde karşılaşabilirsiniz.En iyi yöntem ufak yada büyük her türlü kazanın başınıza gelmeyeceğini düşünmek değil önlem alıp kendinizi hazırlamanızdır. Bir kaza anında tabiiki köpeğinizi veterinere götüreceksiniz.ancak öncelikli olarak köpeğinize ve veterinerinize yardımcı olmak, köpeğin daha fazlı acı çekmesini önlemek,kanayan bir yarayı durdurmak ve yaranın daha kötü bir hal almasını önlemek için yapacaklarınız vardır. ALTIN KURALLAR 1.Sakin olun.Köpeğiniz panik olduğunuzu anlar ve aynı şekilde cevap verir. 2.Yiyecek,içecek kesinlikle vermeyin. 3.Yavaşça ve dikkatlice taşıyın,yatıştırıcı bir ses tonu ile konuşun. 4.Veterinere gitmeden önce telefon ederek köpeğinizin durumu hakkında ayrıntılı bilgi verin. KIRIKLAR : Köpeğinizin ayağı yada vücudundaki başka bir kemik açık yada kapalı olarak kırılmış olabilir.Yani kemik kırılarak deriyi parçalamış ve dışardan görünüyor olabilir veya içeride kırılmış olabilir.Köpeğiniz inliyor,ayağa kalkamıyor,vücudunda şişkinlik, deforme ile dokunmada hassas bir acı duyuyor ise bir kırık ile karşı karşıyasınız demektir. 1.Köpeğinizin hareketini kısıtlayın. 2.Eğer açık bir kırık var ise bu yeri yapışmayan bir bandaj kullanarak sarın ve sert zeminden korumak için pamuk kullanın. 3.Ayakta bir kırılma var ise;bacağını pamukla iyice sarınız ve bandajlayınız.Bandajı iki kat yapabilirsiniz bu bandaj veterinere gidene kadar iddare etmelidir. 4.Tahta düzgün bir spatula yada sert ve düzgün bir plastik yardımı ile ayağın düzgün bir hal almasını ve hareket etmemesini sağlayın.Pamuk ile bandaj yaptığınız ayağın altına bu düzgün sathı koyunuz ve yeni bir bandaj ile ayağa sabitleyiniz. 5.En kısa zamanda veterinere götürün. YANMALAR : 1.Deri ve kürk üzerinde ateş yada kaynar bir sıvının verdiği zararlar olarak tanmlayabiliriz.Derin yanıklar o bölgedeki sinir sistemini öldürdüğü için köpeğiniz acı çekmeyebilir ancak bir şokun içinde olabilir. 2.Yanan bölgeyi acilen soğuk su dökünüz.Ancak vücudun tümü ile çok soğuk suyun temasına kaçınınız.Soğuk sudan dolayı köpeğinizi diğer bir şoka sokabilirsiniz. 3.Yanan bölgedeki deri ve kürk parçalarını eliniz ile kaldırmaya çalışmayın ve herhangi bir krem yada merhem sürmeyin. 4.Yanan bölgeyi yapışmayan steril bir bez ile (Gazlı bez) sarınız.Böyle bir steril bez yok ise yiyeceklerimizi saklamak için kullandığımız strech fiimler ile yanık bölgesini kaplayın ve yara üzerine soğuk su ile ıslattığınız bezi koyunuz. 5.Yangından kurtulan bir köpek ise,duman nefes borusu ve ciğerleri tahriş etmiş olabilir. 6.En kısa zamanda veterinere götürün. NEFES BORUSUNDA YABANCI CİSİMLER : 1.Köpeğiniz kusmaya çalışır iken aynı zamanda aralıklar ile elini ağzına götürüyor ve nefes alma zorluğu çekiyor ise muhtemelelen nefes borusunda yabancı bir cisimden şüphelenilmelidir. 2.Köpeğinizi oturtun ve birinin yardımını isteyin. 3.Bir elinizi ağzının üst tarafından diğer elinizi ise alt tarafından tutarak ağzı açınız ve cisimi çıkarmaya çalışınız.Bunu yaparken köpeğin burnunu kapatmadığınızdan emin olun. 4.Dilini dışarı çıkarın ve yabancı cismi kontrol edin. 5.Asla küçük parçalar ile yine küçük ve kaygan toplar ile oynamasına izin vermeyin.Büyük boy köpeklerde tenis topunu yakalaması için havaya dikey olarak atmayınız. 6.Köpeğiniz nefes almaya devam ediyor ancak zorlanıyor ve siz cismi göremiyor veya çıkarmakta zorluk çekiyor iseniz hemen veterinere götürün. ZEHİRLENME: Ani hareketsizlik,dengesizlik,kusma,ishal zehirlenme belirtisidir.Çeşitli birçok kimyasal madddeler zehirlenmeye sebep olabilir.Köpeğinizin neden zehirlendiğini araştırmak veterinere tedavi konusunda kolaylık sağlayacaktır. 1.Zehirlendiğine inandığınız yerden köpeği uzaklaştırın ve olası diğer hayvanlar ile çocukların başka bir zehirlenmeye sebep olmaması için çevre güvenliğini sağlayın. 2.Veterinere telefon ederek belirtileri söyleyin ve tavsiyelerini uygulayın. 3.Zehirlendiğine inandığınız maddeyi veya maddeleri veterinere söyleyiniz ve köpeğinizi ve sivas<span style="font-family: 'arial black', 'avant garde';" data-mce-style="font-family: 'arial black', 'avant garde';">damızlık kangal köpek fiyatları</span><span style="font: 12px/22.39px Arial, sans-serif; text-align: left; color: #000000; text-transform: none; text-indent: 0px; letter-spacing: normal; word-spacing: 0px; float: none; display: inline !important; white-space: normal; widows: 1; font-size-adjust: none; font-stretch: normal; background-color: #fefefe; -webkit-text-stroke-width: 0px;"><span class="Apple-converted-space">damızlık kangal seçimi<span class="bold"></span></span></span></span><span class="bold">
Damızlık kangal
seçimi, fazla mühimdir. İyi ve kaliteli genlerin aktarımı sadece muntazam fizikli ve iyi bir karektere haiz kangal köpeklerini seçmek mümkündür.

damızlık kangal seçimi

 Dişi damızlık kangal seçerken öncelikle kangal ırkının üstün vasıflarını taşımasına dikkat edilmelidir, vucut normal gelişimini tamamlamış ve sağlıklı olmalı kafa yapısı iri ve karabaş olmalı, vucut kare şeklinde orantılı olmalı, meme uçları düzgün ve sağlıklı görünmeli, kör olmamasına dikkat edilmeli.ve ''damızlık kangal seçimi'' hakkında bir çok makalemiz bulunmaktadır.

   damızlık kangal seçimi, Her nekadar erkek genleri ağırlıklı olsada dişilerinde yavrunun genlerini etkilemektedir. Bu yüzden dişiler sağlıklı ve iri olmalıki yavrulara iyi bakabilsin ve türünü ilerki nesillere taşısın, iri ve sağlıklı olan bir dişi kangal bünyesi güçlü olduğundan hem gebelik dönemi hemde doğumdan sonra yavruların gelişimi için çok önemlidir.damızlık kangal seçimi

 damızlık kangal seçimi,Kalıtsal hastalık sakatlık ve şekil bozuklukları bulunmamasına dikkat edilmeli. Bunların yanında ırkı özellikleri iyi huylu zeki kangalların seçilmesi yavrularında aynı özellikte olması için gereklidir.

   Erkek damızlık kangal seçimi:

   Erkek damızlık kangal seçerken hem fiziki hemde ırkı özellikleri çok önemlidir. Soy takibi olan kangallar ırkı özelliklerini kaybetmeden ileriki nesillere taşıyabilmektedir. Erkek kangal köpeklerinde fiziki olarak sakatlık ve kalıtsal hastalık olmamasına dikkat edilmeli.

    Damızlık erkek ve dişi olarak seçilecek kangallar türünün en iyi örnekleri olmasına dikkat edilmelidir.

 kangal


Etiketler: orjinal kangal, kangal seçimi, safkan kangal nasıl olmalıdamızlık kangal seçimi, sereceli kangal, tescilli kangal, yavru kangal seçimi,