SİVAS YAVRU KANGAL KÖPEK YAVRUSU ÜRETİM ÇİFTLİĞİ

Sivas yavru kangal köpek üretim çiftliği Sivas'tan Tüm TÜRKİYE,ye yavru kangal satışı yapmatadır.

Kangal köpeklerinde gebelik ve doğum

KANGAL KÖPEKLERİN GEBELİK ve DOĞUM

KANGALLARDA DOĞUM
Dişinin huzursuzluğu, iştahsızlığı, vücut ısısının düşmesi ve göğüslerinden sarımsı bir sıvının akması doğum anının yaklaştığını gösterir. Dişinin sancılarının artmasından yaklaşık 2-3 saat sonra doğum gerçekleşir.Doğum genelde “normal” olur.Dışarıdan müdahaleyi gerektirmez. Yavrular, zar şeklinde ve içi jöle kıvamında bir sıvı ile dolu bir kese içinde, ortalama yarımşar saat ara ile doğarlar.
Anne köpek yavrularının içinde bulunduğu zarı kendi çabasıyla soyar, göbek bağını keser, yavruların bütün deliklerini temizler ve hem temizlemek hem de canlandırmak amacı ile yavrularını yalar. Doğan yavruların gözleri kapalıdır. 9-10 günlükken gözleri aralanır ve 12-14 günden itibaren tamamen açılır. Kangallar bir doğumda genellikle 7-8 civarında yavru verirler.

KANGALLARDA GEBELİK
Kangallarda gebelik yaklaşık 58-63 gün yani 9 haftadır. Bu süre, dişinin yaşı, kaçıncı gebeliği olduğu, beslenme durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Gebeliğin ilk bir ayında fiziksel yapısında değişme olmaz.Bu aydan sonra, karın hızla şişmeye, memeler irileşip sarkmaya başlar. Gebeliğin ilk bir ayından sonra dişiye ihtimam gösterilmeli, aşırı sıcak ve soğuktan korunmalı, fazla hareketli olmasına izin verilmemeli, beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir.

KANGALLAR KAÇ TANE DOĞURUR

Dişi kangal köpekleri 6 ile 10 arasında yavrularlar bazı dişi kangallar daha az da doğum yapabilir çünkü kangalların ırkına cinsine göre doğum sayısı değişmektedir. Bazı kangallar 3 tanede yavrulaya bilir 10 tanede yavrulaya bilir bu sebebler dişi kangalın bakımına ve bünyaseine göre değişmekte dişi kangallar ne kadar bakımlı olursa okadar sağlıklı yavru verirler.

ÇOK YAVRULAYAN KANGAL SAF DEĞİLMİDİR ?
Kangallar çok yavru verebilir hatta 12 tane bile yavrulaya bilirler çok yavru veren kangal kırmamıdır diye sorarsanız bence hayır kırma değildir neden diye sorarsanız 1970 - 1980 yıllarında kangallar çok yavruluyor diye yavruların gözleri açılmadan yarısını gömerlerdi ihtiyaçları kadar yavru bırakırlardı çünkü anne kangalların sütü yetmediği için yavrulara yani sonuçta az yavrulayan kangalda bir çok yavrulayan kangalda aynıdır.

Sayfa aramları: köpeklerde doğum, kangallarda gebelik, kangallarda doğum, kangallar kaç tane yavrularkangallarda gebelik belirtileri, kangal doğumu


Anket
BEĞENİYORMUSUNUZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret357165