Kangal Özellikleri
logo

Sivas Altınyayla’da doğdum ve kangal merakım 16 yaşımda başlamıştır. Koyun sürülerimiz kurtlar tarafından kapılmaktaydı. 3 yavru kangal aldıktan sonra onların eğitilmesi ve sürünün içinde kurtları ve sürüyü tanıması çok önemliydi. Kangalın ırkından gelen sürü sevdası alışmalarında çok büyük önlem taşımaktadır ve bu kangal köpeklerinin eğitilmesinde çok büyük başarılar elde ettim ve bu kangal sevdam çok hızlı bir şekilde hayatımı etkiledi. Sonrasında çiftlik açmaya karar verdim ve siz kangal sevenlerine tanıtmak için çalıştım.

İletişim Bilgilerimiz

0545 327 48 87

0545 327 48 87

haskangallar@gmail.com

haskangallar@gmail.com

Kangal Üretim Çiftliği Altınyayla / Sivas

Pzt - Pzr, 08:00 - 22:00Kangal Özellikleri

Kangal Özellikleri

Kangal çoban köpekleri, cesur, hızlı, çevik, zeki ve önsezileri kuvvetlidir. Kadın ve çocuklara karşı uysal bir tavrı olmasına karşın kötü niyetli yabancılara karşı oldukça tehlikeli olabilir. Sahibine aşırı bağlıdır. Öğrenme yetileri çok güçlüdür kolay eğitilebilirler. Kangal çoban köpekleri görevlerine çok sadıktırlar. Bu sadık yapıları onlara yüzyıllardır Anadolu da aranılan sürü bekçisi olma özelliğini kazandırmıştır. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliği genetik yapısıyla ilgilidir. Buna rağmen, bir Kangal köpeği sürü koruma işini anne ve babası ile sürüye giderek öğrenir. Kangal çoban köpeği cesaretini ve o inanılmaz gücünü kurt boğan tek ırk olarak dünya literatürlerine geçirmiştir. Kan asaletine çok sadıktırlar. Doğada serbest iken başka bir köpek ırkı ile çiftleşmezler. Genellikle anne-babadan doğan kardeşlerin de birbirleriyle çiftleşmedikleri tespit edilmiştir. Kangal'lar bu üstün özelliklerinden dolayı ırk vasıflarını korumuş ve saf kalmayı başarmışlardır. Sert ve kuru iklimleri severler. İri cüsseleri nedeniyle ev içinde yaşam Kangallara göre uygun değildir. Açık arazilerde daha özgür ve mutludur.

Yaşam Süresi: 11/12 yıl

Köken: Türkiye

Ağırlık:

Erkek: 50-60 kg Dişi: 41-49 kg

Boy:

Erkek: 74-81 cm Dişi: 71-79 cm

Kullanım: Bekçi ve Çoban Köpeği

Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır.
Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Anadolu’ya geldiği görüşü yaygındır. Evliya Çelebinin, seyahatnamesinde Anadolu’da yaşayan güçlü ve aslana benzeyen bir köpekten bahsetmesi bu görüşü desteklemektedir. Türkiye’nin milli mirası olarak görülen bu köpek dünyanın diğer yerlerinde bulunabilir. Ayrıca Kangal ilk koruma köpeklerindendir ve günümüzde de hala esas işlevine uygun şekilde korumacılık yapan nadir bir köpektir.

Özellikler:

Ağız ve burun yapısı kısadır ancak çene kuvvetlidir. Dişler sivri ve sağlam, dudakları sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır. Tüyler genel olarak fazla uzun değildir ve sert yapıdadır. Dip kısımlarında oldukça sık olan alt tüyler ve kısa üst tüyler ile desteklenmiştir.


Kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Gözler küçük ve yuvarlak biçimde olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlıdır. Kulaklar uca doğru üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır. İri kafa yapısı önden bakıldığında aslanı andırır. Göğüs geniş ve omuzlar adalelidir. Boyun hafifçe eğik, güçlü ve adaleli, orta boydadır. Ön göğüs arka bölgeye göre daha geniş ve güçlü yapıdadır. Gövde kaslı ve kare şeklindedir. Göğüs dirsek hizasına kadar derindir. Karın hafifçe içine çekiktir. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür. Bacaklar hafif ayrık, düz, kalın ve kemiklidir. Ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır. Kuyruk yüksek olup, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulur.

Sağlık:

Kangal’ın bilinen önemli bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Kangal’ın kürk bakımına ihtiyacı vardır. Yılda iki kez tüy değiştirirler. Temizliğine düşkündür. Her gün fırçalamak faydalıdır.

Kullanım:

Çoğunlukla çoban köpeği olarak adlandırılsa da Kangal aslında bir gütme köpeği değildir. Onun esas ve ne iyi yaptığı iş çiftlik hayvanlarını kurtlara, ayılara ve çakallara karşı korumaktır. Kangalların korumacılığı, gücü ve sadık oluşu ve çocuklarla diğer hayvanlara karşı nazik tavırları onu aileler için de en iyi koruma köpeklerinden biri yapar.

Kangal köpek yavrusunun orijinal olduğunu nasıl anlarız?

Safkan orijinal kangal köpek özellikleri nedir, nasıl anlaşılır maddeler halinde başlıca kangal özellikleri.

Kangal köpeğinin koruma içgüdüsü:

Kangal köpekleri diğer köpek ırkları gibi eğitime tabi olmayan doğuştan gelen ırkı özelliklere sahip hayvanlardır. Anadolu da yüzyıllarca insanlarla birlikte yaşamış onların sürülerini evlerini ve bulundukları alanları yırtıcı hayvanlardan ve dıştan gelebilecek tüm tehlikelere karşı korumuşlardır. Günümüzde kangal köpeklerinin önemi yeni anlaşılmaya başlanmış ve hak etti yere gelmiştir.

Kangal köpeklerimiz için en büyük tehlikelerin başında onların daha iri görünmesi adına farklı ırklarla çiftleştirilmesi ve ırkı vasıfların bu şekilde kaybolmasıdır.

Kangal köpek sahibi olacak kişilerin öncelikle ırkı özelliklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Her iri görünen köpek kangal değildir.  Saf kangalın belli ırkı özellikleri vardır. Bunların başında onun üstün hisleri ve ırkı özellikleri gelmektedir. Görüntü olarak belli başlı özellikleri bulunmaktadır bunlar sırası ile.

Kangal köpek kuyruk yapısı: Yukarı doğru dik olmakta ve kıvrımlı yani simit kuyruk dediğimiz biçimdedir kuyruk ucunda kuyruk topu dediğimiz kıvrım bulunmaktadır.

kangal köpeklerinde kulak kesimi nasıl yapılır?
kangal köpeklerinin kafası büyük mü olmalı?
kangal köpeğinin kulağı ne zaman kesilir? 
Kangal köpeğinin kafa yapısı!
 Kafa alın siyah renkte, kulaklar kafaya yapışık ve üçgen biçimindedir, çene kuvvetlidir. (kangal köpeklerinde kulaklar kesilmekte ortalama beş yada altı aylıkken kesilir ve genelde kışa girerken yada ilkbahara denk getirilmektedir yazın sıcak olduğundan yara iyileşmez ve kurt düşebilir. Kulak kesmenin amacı kurtla boğuşma anında kulağından kaptırmasın diyedir. Eğerki köpeğiniz koyun için alınmıyor bahçede yada alan koruması için alınıyorsa kulakları kesilmesine gerek yoktur. Özellikle Karadeniz bölgesinde aşırı yağış olmasından dolayı özellikle kulakların kesilmemesine dikkat edilmelidir.)

Kangal köpeği vücut yapısı: Kangal köpeklerinin vücut yapısı kaslıdır ve kare  görünümlüdür. Genel olarak vücut rengi bozdan çelik grisine dönmektedir ancak kırçıl ve çapar dediğimiz çeşitli renkleri de bulunmaktadır. Göğüste madalyon ve ayaklarda beyaz çorabı andıran renk bulunmaktadır. Yine arka ayaklarda kurt pençesi dediğimiz yada altı parmak denilen fazladan olan bir yada daha fazla tırnak buluna bilmektedir, bu kangallarda olduğu gibi av köpeklerinde ve sokak köpeklerinde bile bulunmaktadır onun için arka ayaktaki tırnak sayısı kangalın belirleyici özelliklerinden değildir. Bu şekilde ayırım yanılgıya sebep olabilmektedir.

KANGAL KÖPEKLERİNİN İNSANLARA KARŞI DAVRANIŞLARI
Kangal köpeği kadın ve çocuklara karşı nasıldır?
Kangal köpekleri saldırgan mıdır?

Kangal köpekleri insanlara karşı özellikle sahibine çocuk ve kadınlara karşı oldukça uysaldır. Sahibinin ne zaman kızabileceğini ne zaman sevdiğini anlayacak içgüdüye sahiptir. Yabancılara karşı bulunduğu alanı koruması bakımından ağrasif yapıya sahiptir ancak sahibi yanında iken sesini çıkarmayan tehlikenin kimden ve ne zaman geleceğini önceden sezecek iç güdüye sahiptirler. Bulunduğu alanı çok iyi korumaktadır, diğer köpek ırkları gibi öldürmek için saldırmaz etkisiz hale getirdiğinde başında bekleyerek sahibinin gelmesini bekler.

KANGAL KÖPEKLERİNDE ÇİFTLEŞME

Kangal köpekleri dişiler yılda iki kez çiftleşme dönemine girerler (kızan dönemi) Erkek kangallar ise her an çiftleşmek için hazırdırlar. Kangal köpekleri kardeşler arasında çiftleşmez onların belirgin özellikleri arasındadır.

KANGAL KÖPEKLERİNDE BESLENME
Kangal köpekleri ne yer?
Kangal köpeklerine arpa unu, yal yapımı!
Kangal köpekleri bakımı zor mudur?

Kangal köpekleri etobur hayvanlardır kemik ve et yiyerek beslenirler ancak yal (arpa unundan yapılan kangal köpek yemi) dediğimiz yiyecekler ve ekmek vb. yiyerek de beslenebilirler. Yetişkin bir kangal günde bir öğün yiyerek beslenebilir iri ırk olmasına karşın tüketimleri o kadar fazla değildir.