Kangalın Sadakati
logo

Sivas Altınyayla’da doğdum ve kangal merakım 16 yaşımda başlamıştır. Koyun sürülerimiz kurtlar tarafından kapılmaktaydı. 3 yavru kangal aldıktan sonra onların eğitilmesi ve sürünün içinde kurtları ve sürüyü tanıması çok önemliydi. Kangalın ırkından gelen sürü sevdası alışmalarında çok büyük önlem taşımaktadır ve bu kangal köpeklerinin eğitilmesinde çok büyük başarılar elde ettim ve bu kangal sevdam çok hızlı bir şekilde hayatımı etkiledi. Sonrasında çiftlik açmaya karar verdim ve siz kangal sevenlerine tanıtmak için çalıştım.

İletişim Bilgilerimiz

0545 327 48 87

0545 327 48 87

haskangallar@gmail.com

haskangallar@gmail.com

Kangal Üretim Çiftliği Altınyayla / Sivas

Pzt - Pzr, 08:00 - 22:00Kangalın Sadakati

Kangalın Sadakati

Kangalların en büyük özelliklerinden bir tanesi tartışılmaz ki sahibine gösterdiği sadakati. Kangal sahibine ait olan yeri ve çevresini korur. Çok zeki bir köpek yabani hayvanlara karşı etkili olurlar.

Kangallar gece daha çok etkili verimli köpeklerdir. Sahibine ait olan alanlara asla yabancı kişilere tepkili  yabani hayvanları yaşadıkları alanlara asla sokmazlar.

Kangal cinsi köpekler yaşadıkları alana küçük yaşta benimser ve asla o yaşadığı yeri unutmaz oraya alışır ve uyum sağlar benimser. Yaşı büyüdükçe de aileye merhamet duygusu artar.

Kangal yaşadığı yeri öleceğini bilse dahi asla yaşadıkları yeri terk etmezler. Kangal köpeğinin vefası sahibine karşı ölümsüzdür.

Eğer kangal cinsi köpeklerin sahibine karşı sadakati olmasaydı köylülerin malını hayvanlarını kimse koruyamazdı. Yıllardır Anadolu da kangallar koruyor köylünün koyununu malını.

Sivas kangalı sadakati ailesine karşı yaşadığı yere gösterirler.

“oğlum var ya kangal köpeği öleceğini hissetse de sahibini asla bırakmıyor koruyormuş, ve verilen görevi ne pahasına olursa olsun yapıyormuş” cümleleri beynime kazınmıştı, kangal köpeğine sempatim daha çocukken başlamıştı.

Oğlumda benim gibi köpek sevdalısı olduğu için köpek dostlarımız gündemimizden hiç düşmedi, hatta geçen sene 20 günlük bir French Bulldog maceramız olmuştu, evin balkonunda bakabiliriz diye düşünmüş almıştık ama olamadı, iade ettik oğlum da çok ağlamıştı o dönemlerde.

Şimdi neden bu yazıyı yazıyorum, az önce dev bir kangal köpeği fotoğrafı gördüm etkilendim, ayağa kalktığında sahibinin boyunu geçiyordu, kangal köpeği hakkında çocukken beynime kazınanlar acaba gerçek miydi diye biraz araştırdım, birinci sebep bu. İkinci sebebim ise, günümüzde yalnızlaşan ve kopuk yaşayan insanların çoğalması ile köpek-insan dostluğunun, insan-insan dostluğunu geçeceğini düşünmem, kaldı ki daha önce Arjantin'de gördüğüm (köpek dadılığı) bir iş kolunu da baygri.com’da yazmıştım.

Gelelim Kangal Köpeğinin özelliklerine;

Kangal köpekleri genellikle Türk çoban köpeği olarak adlandırılırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği sahibine duyduğu aşırı sadakat ve sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumasıdır.

Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar. Dünyada kurt boğabilen tek köpek ırkıdır. Kangal köpekleri hiç korkmadan bir ayıya, bir aslana saldırabilir ve domuzu, çitayı öldürebilecek güçtedirler.

Kangal köpeği sahibine bağlı, yabancı kişilere tepkilidir. Sorumlu olduğu bölgeye insan dahil hiçbir canlıyı sokmamaya çalışır. Sahibi yanındayken yabancı kişilere karşı fazla tepki göstermez. Davranış bozuklukları ve istisnalar hariç hemen saldırıya geçmez. Yabancı şahsı birkaç kez havlayarak bekler ve sahibinin komutunu bekler.

Kangal köpeğinin merhamet duygusu gelişmiştir. Normal şartlarda sahibi ve bakıcısına karşı saldırgan değildir. Savunmasız kişilere özellikle kadın ve çocuklara karşı uysal ve yumuşak davranır. Kangalın iyi huylu olması büyük ölçüde büyüme dönemindeki yetiştirme şekliyle ilgilidir. İnsanlara ve çevreye alışması çok küçük yaşlarda başlar.

Henüz gözü açılmamış eniklerin her gün itina ile sevilip okşanması, ileriki yaşlarda insanlarla daha iyi ilişki kurmalarına yardımcı olur. Yavru büyürken her aşamada ona sevgi ve şefkat ile yaklaşılmalı, nelerden hoşlanıp hoşlanılmadığı belirlenmelidir. Hatta ev ve bahçe ortamlarında yaşayan Kangal yavrularına belirli zamanlarda radyo ve televizyon dinletilmesi, onların sosyalleşmelerine yardımcı olur. Ancak tüm bu sosyalleştirme çalışmalarının bir disiplin içerisinde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bazı kimseler, bekçilik etmesi için yetiştirilen köpeklerin ıssız ve karanlık bir yerde dış ortamdan izole edilmiş şekilde yetiştirilmelerini tavsiye ederler. Bu tavsiyeye göre yetiştirilen köpeğin daha saldırgan olup daha iyi koruma yapacağını savunurlar. Halbuki bu şartlarda yetişen bir köpek yeterince güneş ışığı almadığı için sağlıksız olur. Ayrıca insanlarla sağlıklı iletişim kurmadığı için korkak ve ürkek tavırlar sergileyebilir yada aşırı ve hedefsiz saldırganlık gösterebilir.

Bekçilik için yetiştirilen Kangalın görevi, bulunduğu bölgeye yabancı kişilerin yaklaşması durumunda, onları havlayarak uyarmak ve yaklaşmamalarını sağlamaktır. Bekçilik görevi yapan köpekler için saldırma ve yaralama başvuracakları en son davranış şekli olmalıdır. İri ve güçlü bir köpek olan Kangalların yanlış yetiştirilme sonucu saldırganlaşması ve kontrolden çıkarak amaçsızca etrafa zarar vermesi, hem köpek hem de sahibi için tehlikeli sonuçlar doğurur.

Kangal, öldürmek için tasarlanmış bir hayvan değildir. Örneğin pitbull ırkı köpekler gibi öldürmek amacıyla saldırmaz. Bölgesine giden yabancı bir insana saldırmaya kalktığında bu kişi hareketsiz durur veya bulunduğu yere oturursa, Kangal bu davranışı teslimiyet olarak algılar ve sahibi gelene kadar yabancıyı hareketsiz tutmak için etrafında dolaşır. Bu davranış biçimi Kangalların insanlara öldürmek amacıyla saldırmadığına örnektir. Kangal, sahibini ve ailesini koruma görevini yerine getirirken iyi ve kötü niyetli insanları ayırt etme yeteneğine sahiptir. Eğer gelen kişinin kötü niyetli olduğuna inanırsa harekete geçer. Amacı öncellikle düşmanı eyleminden caydırmak ve uzaklaştırmak aksi takdirde teslim almaktır. Mecbur aldığında düşmana ciddi zararlar vermekten çekinmez ve bunu yapacak güce sahiptir.