Kangallarda Gebelik
logo

Sivas Altınyayla’da doğdum ve kangal merakım 16 yaşımda başlamıştır. Koyun sürülerimiz kurtlar tarafından kapılmaktaydı. 3 yavru kangal aldıktan sonra onların eğitilmesi ve sürünün içinde kurtları ve sürüyü tanıması çok önemliydi. Kangalın ırkından gelen sürü sevdası alışmalarında çok büyük önlem taşımaktadır ve bu kangal köpeklerinin eğitilmesinde çok büyük başarılar elde ettim ve bu kangal sevdam çok hızlı bir şekilde hayatımı etkiledi. Sonrasında çiftlik açmaya karar verdim ve siz kangal sevenlerine tanıtmak için çalıştım.

İletişim Bilgilerimiz

0545 327 48 87

0545 327 48 87

haskangallar@gmail.com

haskangallar@gmail.com

Kangal Üretim Çiftliği Altınyayla / Sivas

Pzt - Pzr, 08:00 - 22:00Kangallarda Gebelik

Kangallarda Gebelik

Kangal köpeklerinde gebelik süresi: 58-63 gündür. Gebeliğin 5.Haftasından sonra köpeğe ağır ve yorucu görev verilmemelidir. Gebe köpekler çok soğuk ve sıcaktan korunmalı, koşmalarına ve atlamalarına izin verilmemelidir. Ayrıca soğuk su, donmuş gıda, ekşimiş ve küflü gıdalar verilmemelidir. Köpeklere iyi kalitede gıdalar verilmeli fakat aşırı yağlanmamasına dikkat edilmelidir.

Doğum anı: Dişinin huzursuzluğu, iştah kaybı, vücut ısısının 37 C’ ye düşme si ve göğüslerinden sarımsı bir sıvının akması doğum anının yaklaştığını gösteren belirtilerdir. Gebe köpek genellikle çevrede ne bulursa kullanarak kendine bir çeşit yatak hazırlar. Doğum anında köpek sancıların etkisiyle inler. Kasılmalar güçlenirken köpek bir yanına yatar ve vücuduna bakar. Sonunda yavruyu dışarı bırakır. Genelde doğumlar normal olur. Dişi köpek yavruların içinde olduğu zarı kendi çabasıyla soyar, göbek bağını keser, yavruların bütün deliklerini temizler ve hem temizlemek, hem de canlandırmak amacıyla onları diliyle yalar. Eğer dişi köpek bütün bunları kısa süre içinde yapmazsa, keseyi açmak, yavruların ağızlarını, burunlarını temizlemek ve nefes almasını sağlamak size düşer. Yavrular birkaç dakika ile bir saat arasında değişen düzensiz aralıklarla gelirler. Köpeğin doğurma çabalarının boşa çıktığı açıkça anlaşılmadığı sürece telaşa gerek yoktur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında Veteriner hekime başvurulmalıdır. Doğum süresi 8 saat hatta daha da fazla sürebilir. Doğumdan sonra dişi köpeğin karnını doyurması normaldir. Olası güç doğumların önüne geçmek için gebe köpeğin diyeti dengeli olmalı, egzersiz ve dolaşma yaparak fazla kilo alması engellenmelidir.

Gebelikte ve Doğumda Anaya Gösterilecek Özen: İleri gebelikte hayvan dış parazitler yönünden kontrol edilerek, gerektiğinde ayıklama yapılmalıdır. Gebelik süresince hayvan fazla gıda alması için zorlanmamalıdır. Kırkıncı günden önce gıdanın miktarını arttırmak ender durumlarda gerekli olabilir. Gündelik doyurma işlemi az miktarlarda, ancak sık aralıklarla yapılmalıdır. Bu sürede gıdaya kalsiyum eklemekten kaçınmak gerekir.


Kangal yavruların bakımı: Yavru bakımında anneyi kaybetmek 

   Bazı durumlarda ise anneyi kaybedebiliriz. Bu gibi durumlarda yavruların bakımı bizlere kalır. Çok zahmetli bir işin başlangıcı. En önemliside yavruların beslenmesi. Anne sütüne benzer formülde beslemek gerekmektedir. Bunu zahmetsiz bir şekilde yapmak istiyorsak hazır yavru mamaları en ideal çözüm yoludur. Eğer kendimiz mamayı hazırlayacaksak. Süt tozu ılık su ile karıştırıp içersine yumurta sarısı şeker ve limon katarak hazırlayabiliriz. Verdiğimiz mamaların ılık olmasına dikkat etmeliyiz ne çok sıcak nede çok soğuk.

Kangallar hakkında merak edilenler.

Saf kangal köpekleri kaç tane yavrular?

Çok yavrulayan dişi kangallar saf mıdır?

kangallar kaç ayda doğurur?

Safkan dişi kangal köpekleri 4 yada 5 tane yavru yapar, bu inanış gerçek midir
   
Bu tarz sorular sürekli sorulmakta ve genelde çok yavru veren dişi kangalların saf olduğu düşünülmektedir. Ancak bu inanış çok doğru değildir kangal köpekleri ortalama bir batımda 1 yavru vereceği gibi 9 yavru sayısına kadar çıkabilmektedir. Çok yavru veren kangal değil az yavru veren gerçek safkan kangal demek yanlış olur. Bu inanış geçmiş yıllarda kangal sahiplerinin yavruya ihtiyaç olmamalarından kaynaklanmaktadır. Geçmiş yıllarda doğum yapan kangal köpeğinin yavrularının çoğu doğumdan sonra gömülür ve iki veya bir yavru bırakılırdı çünkü çok yavru gereksizdi hepsine birden bakmak külfetli idi bu yüzden özellikle az yavru veren dişiler tutulmaya başlandı. 

    Günümüzde ise hayvancılıkta verim ön plandadır ne kadar çok verim alınabilir onun üzerinde çalışılmakta ancak gerçek kangal dişiler diğer köpek ırkları gibi çok aşırı yavru vermez ortalama yavru sayısı genellikle 5 ile 9 arasıdır bu idealdir çok aşırı yavru olması annenin hem bakımını zorlaştırır hem de yavruların sağlıklı gelişmesini önler.

sayfa için anahtar kelime: kangallarda gebelik, kangallar kaç tane yavrular, kangallarda gebelik belirtileri, kangallarda gebelik dönemi, kangal doğumu, kangal doğururken, kangal doğum süresi, gebelik ve doğum, kangallar kaç tane yavru yapar, köpeklerde doğum, kangallarda doğum ve yavrular, kangallar kaç ayda doğurur, kangallar kaç ayda doğurur, Kangal doğum Hakkında,


Gebe ve laktasyondaki Köpeklerin Beslenmesi : Köpeklerde fetüs, uterus, plesenta ve memelerdeki en büyük gelişme toplam 9 hafta süren gebeliğin son üç haftasında meydana gelir.
Gebeliğin ilk dört haftasında normal beslenmeye devam edilmeli, 5. Ve 60. Haftadan itibaren yiyecek yiyecek miktarı her hafta % 10 düzeyinde arttırılarak doğum esnasında % 50’ye kadar arttırılmalıdır. Fazla sayıda yavru taşıyan gebe Kangal köpeklerinde gebeliğin son 7-10 gününde iştahsızlık görülebilir. Bu durumda azar azar ve lezzetli yiyecekler vermek faydalı olabilir. Gebeliğin son üç haftalık döneminde uterusun büyümesiyle karın hacmi daraldığı için gebe köpekler günde üç kere beslenmelidir. Gebelik süresince enerji gereksinimi ortalama % 20 artar. Gebelik ve doğum sırasında taze karaciğer, haftada iki-üç defa 15-30 g miktarında verilerek; oldukça etkili bir takviye yapılabilir. Keza protein düzeyinin %2-4 oranında arttırılması yavrularında daha güçlü olmalarını sağlar. Anne köpek, doğumu izleyen birkaç gün yemek defekasyon ve işeme gereksinimleri dışında yavruların yanında olmayı ister. Laktasyon dönemi ortalama 6 haftadır. Kolostrum ( ağız sütü ) bir-üç gün salgılanır ve bunu giderek çoğalan normal süt izler. Süt salgısı 5.-6. Haftaya kadara artar, sonra azalır. Laktasyon döneminde normal bir süt verimi için ana optimum düzeyde beslenmelidir. Gıda alımı doğumdan sonra artarak, doğumdan 3-4 hafta sonra maksimuma ulaşır.

Ergin Köpeklerin Beslenmesi : Ergin Kangal köpekleri günde bir defa hep aynı saatlerde beslenmelidir. Orta boy bir köpek için yaklaşık 2 kg’lık bir diyet düzenlenir. Böyle bir diyetin yaklaşık 1/3 ‘ü et, 1/3 ü tahıl ve sebze karışımı 1/3’ü de su şeklindedir. Diyetin miktarı hayvanın canlı ağırlığına, kondisyonuna ve yaptığı işe göre ayarlanmalıdır. Örneğin köpek zayıf ise yada fazla çalışıyorsa ilave olarak bir miktar süt, 1 yumurta, bir miktar sebze veya tahıl verilmelidir. Ergin köpeklerde halk arasında yal denilen arpa ununun sıcak su ile hamur haline getirilmesiyle elde edilen mamulden günde 2 kg kadar verilir. Buna ilaveten günde 25 gr. Et, haftada 3 kere haşlanmış ve fazla sert olmayan kemik verilir.

Tablo 1 : Köpekler için karma örnekleri

Malzeme Cinsi

1. Karma

2.Karma

Mısır Unu

35

35

Buğday Kepeği

12

17

Et-Kemik Unu

15

10

Balık Unu

12

22

Süt Tozu

10

14

Kemik Unu

14

-

Tuz

1

1

 

 

Bu karmalar özellikle toplu köpek yetiştirilen işletmeler için uygun, ucuz karmalardır. Bunlardan günde bir öğünde

Köpek Ağırlığı

Bir Öğünde verilecek Miktar

10 Kg ağırlıkta bir köpek için

750 gr

15 Kg ağırlıkta bir köpek için

1000 gr

20 Kg ağırlıkta bir köpek için

1200 gr

30 Kg ağırlıkta bir köpek için

2000 gr

40 Kg ağırlıkta bir köpek için

2500 gr

 

miktarlarında et suyu, sebze suyu veya süt gibi sıvılarla ıslatılarak verilir. Buna ilaveten hayvanların önüne haşlanmış sebzeler konur. 1. Karmanın gebe ve laktasyondaki dişilere ve sütten yeni kesilen yavrulara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Rasyon hazırlanırken dikkat edilecek en önemli nokta, unu ince un halinde öğütülmesidir. Çünkü iri taneli unlar köpekler tarafından