Kangallarda Kızgınlık
logo

Sivas Altınyayla’da doğdum ve kangal merakım 16 yaşımda başlamıştır. Koyun sürülerimiz kurtlar tarafından kapılmaktaydı. 3 yavru kangal aldıktan sonra onların eğitilmesi ve sürünün içinde kurtları ve sürüyü tanıması çok önemliydi. Kangalın ırkından gelen sürü sevdası alışmalarında çok büyük önlem taşımaktadır ve bu kangal köpeklerinin eğitilmesinde çok büyük başarılar elde ettim ve bu kangal sevdam çok hızlı bir şekilde hayatımı etkiledi. Sonrasında çiftlik açmaya karar verdim ve siz kangal sevenlerine tanıtmak için çalıştım.

İletişim Bilgilerimiz

0545 327 48 87

0545 327 48 87

haskangallar@gmail.com

haskangallar@gmail.com

Kangal Üretim Çiftliği Altınyayla / Sivas

Pzt - Pzr, 08:00 - 22:00Kangallarda Kızgınlık

Kangallarda Kızgınlık

Dişi köpeklerde kızgınlık belirtileri ve zamanı her 6 ayda bir kızgınlık göstermekte kış ayların da ilkbahar da ve yaz aylarında kızgınlık göstermekteler. Dişi kangal köpekleri bakımlarına göre kızgınlık göstermektedir. Bakımlı dişi kangal köpekleri daha çok kızgınlık göstermekteler.


İlk kızgınlığa ulaşma yaşı: Bu köpek ırkında ilk kızgınlık yaşı 13.8 ay dolayındadır.


Çiftleşme süresi: Ortalama 20 dakikadır.


Kızgınlık gösterme oranı: Bu oran bakım-beslenme şartları ile çok etkilendiğinden % 64 ile % 94 arasında değişir.


Gebelik oranı: Gebelik oranı da bakım ve beslenme farklılıklarından dolayı % 64 ile % 94 arasında değişir.


Ortalama yavru sayısı: Kangal köpeklerinde bir doğumda ortalama yavru sayısı 7-8 civarında değişmektedir.


Ölü doğum oranı : Ölü doğum oranı % 2 ile % l4 arasında değişmekle beraber, çoklu doğum tipinin artışı ile birlikte ölü doğum oranı da artmaktadır.


Yaşama gücü oranı : 15. Gün ile bir yaş yaşama gücü oranı sırası ile % 85 ile % 75 civarındadır.


Büyüme : Ortalama doğum ağırlığı 550 gr civarındadır.


Doğum sayısının artması ile birlikte doğum ağırlığı azalmaktadır. Cinsiyet, ana yaşı, doğum yılı ve mevsimi doğum büyüklüğü üzerine etkisi önemlidir. Bir yaş civarında ortalama ağırlık ise 35-40 kg arasındadır. Kangal köpeği yavrularında canlı ağırlık artışının en yüksek olduğu dönem 6. ay ile 8. Ay-1 yaş arasında 10.5 kg olarak gerçekleşmiştir. Yavruların 6. Ay sonu ağırlığı 1 yaş canlı ağırlıklarının yarısından fazladır. 8. Ay sonu canlı ağırlıkları ise 1 yaş canlı ağırlığından yaklaşık 6 kg daha fazladır.