Köpek Deri Hastalıkları
logo

Sivas Altınyayla’da doğdum ve kangal merakım 16 yaşımda başlamıştır. Koyun sürülerimiz kurtlar tarafından kapılmaktaydı. 3 yavru kangal aldıktan sonra onların eğitilmesi ve sürünün içinde kurtları ve sürüyü tanıması çok önemliydi. Kangalın ırkından gelen sürü sevdası alışmalarında çok büyük önlem taşımaktadır ve bu kangal köpeklerinin eğitilmesinde çok büyük başarılar elde ettim ve bu kangal sevdam çok hızlı bir şekilde hayatımı etkiledi. Sonrasında çiftlik açmaya karar verdim ve siz kangal sevenlerine tanıtmak için çalıştım.

İletişim Bilgilerimiz

0545 327 48 87

0545 327 48 87

haskangallar@gmail.com

haskangallar@gmail.com

Kangal Üretim Çiftliği Altınyayla / Sivas

Pzt - Pzr, 08:00 - 22:00Köpek Deri Hastalıkları

Köpek Deri Hastalıkları

Köpeklerde cilt rahatsızlıkları aslında birçok hastalığın habercisi ve tetikleyicisi olabilir. Bu rahatsızlıklar türden türe değişebildiği gibi her köpeğin bedeninin vereceği reaksiyon farklı olabilir. Önemli olan erken teşhis koyabilmek, önlem alabilmek ve tedaviyi doğru ve düzenli yapabilmek. Onların sağlığı her şey demek. ?

1. Egzama

Muhtemelen köpeklerde en sık görülen rahatsızlıktır egzama. Köpeklerin cildinde kepeklenmeye ve tahrişe sebep olan bu hastalığın nedeni birden çok sebep olabilir. Genetik olabileceği gibi beslenme düzeni de büyük rol oynar. Aşırı protein yüklemesi ve tavuksal gıda içeren diyetlerde egzama görülme ihtimali yüksektir. Ayrıca Labrador ve Golden Retriever gibi ırkların da genetik olarak yatkınlığı vardır.

2. Alerjik Dermatit

Genellikle köpeğinizin çevresel etkenlerle kaptığı bir hastalıktır alerjiler. Böcek ısırması, gezdiği otlar veya yediği besinler köpeklerin cildinde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Kaşıntı ve kızarma görülen derideki rahatsızlık, veterinerde yapılacak alerji testi sonucuna göre uygulanacak tedavi ile kontrol altına alınabilir.

3. Anal Kese Rahatsızlıkları

Köpeklerin anüs bölgesinde dışkılamalarını kolaylaştıran salgı bezleri bulunur. Bu salgıların düzensiz salgılanması, salgılanamaması veya kesede birikmesi köpeklerin anal bölgesinde şişkinliklere ve apseye neden olabilir. Köpekler bu nedenle anal bölgelerini yalamaya ve ısırmaya başlar. Veteriner kontrolünde çeşitli yollarla keselerde biriken salgının boşaltılması sağlanır. Fakat ileri boyuta taşınırsa apselerin ameliyatla alınmaları gerekebilir. Takipte kalmak önemli.

4. İmpetigo

Yavru köpek göbeği her ne kadar çok sevimli ve ısırılası tatlılıkta olsa da oldukça hassastır. Bazen bu az tüylü bölgede kızarıklıklar ve sivilce gibi kabartılar oluşabilir. Genellikle patlayan ve kabuk bağlayan bu minik yaralara veterinerin önereceği solüsyon ile tedavi uygulayıp iyileştirebilirsiniz.

5. Sıcak Noktalar

Genellikle köpeklerin kalça, bacak ve göğüs bölgesinde görülen kırmızı lekeler aynı zamanda dokunduğunuzda inanılmaz bir sıcaklık yayar. Bunlar birçok sebeple olabilir, alerji veya aşırı yalamak, ısırmak sonucu gibi… Veterinerin önereceği solüsyonlarla sıcaklık düşürülüp cilt eski sağlığına kavuşturulabilir. Bu süreçte kendi haline bırakılırsa yayılabilir ve daha derin boyutta cilt rahatsızlığına sebep olabilir.

6. Kıl Kökü İltihabı

Köpeklerin uyuz, yaralanma veya alerji gibi durumlarda derilerinin kabarması ve tahriş olmasının ardından bu bölgelerdeki kıl köklerinin de zarar görmesi şeklinde oluşan bir rahatsızlıktır. Bölgeseldir ve antibiyotik etkili kremlerle tedavi uygulanır.

7. Pireler

Her hayvan severin korkulu rüyasıdır pireler. Pire tedavisi için birçok yol denenir ve çoğu temelde zehir olduğu için oldukça uzun tartışmalar yaşanır. Pireler cilde verdiği zarar kadar yayabildikleri hastalık ve köpeklerde yol açtıkları anemi nedeniyle oldukça ciddi bir sorundur.

8. Keneler

Keneler de tıpkı pireler gibi köpeklerin tüylerine yapışarak kanını emen parazitlerdir. Anemi ve Lyme hastalığına sebep olabilirler. Kene tedavisinde önemli olan nokta gözle görülebilen kenelerin deriye en yakın yerden cımbızla çekilirken dikkatli olunmasıdır. Hatta mümkünse veterinerin yapması daha faydalıdır.

9. Uyuz

Uyuz, mart adı verilen çok minik parazitlerin neden olduğu bir rahatsızlıktır ve bulaşıcıdır. Genellikle bacaklarda, kulaklarda ve yüzünde başlayan uyuz hastalığının tedavisi verdiği etkiye ve yoğunlaştığı bölgeye göre şekillenir. Kırmızı deri ve anormal tüy kaybı uyuzun en göze çarpan etkileridir.

10. Maya Dermatiti

Bu rahatsızlık genellikle pati ve kulaklarda görülür. Kulaklarını kaşıyan, patisini ise ısırıp sürekli yalayan köpekler bu bölgelerin tahriş olmasına ve doğal renginin bozulmasına neden olur. Buradaki kaşıntı köpeği daha da kaşımaya ittiği için tedavi süresince bunu engelleyecek yöntemler ve kremler kullanılır.

11. Cilt Tümörleri

Köpeğinizin cildinde, derinin hemen altından hissedilebilen sert bir yumru görür görmez veteriner hekiminize göstermeniz gerekmektedir. Köpeklerde kanser bu tarz yumrular yapabildiği gibi, kanser onlarda daha hızlı yayılıp ölümcüllüğünü çok sert bir şekilde gösterebilir.

12. Yuvarlak Kurt

Kurt isminin aksine bir tür mantar hastalığıdır. Kulaklar ve bacaklarda başlayan bu mantar rahatsızlığı insanlara da geçebilmektedir. Tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve tüy kaybına neden olan hastalığın tedavisinden birden fazla yöntem uygulanır.

Evcil hayvanlarda görülen deri hastalıkları, genelde hayvan yıkama merakından kaynaklanabilir. Örneğin kediler kendilerini temizleyebilirler, ancak buna rağmen yıkanacak olursa, özel bir koruyucu tabakayla kaplı olan deri, yanlış kullanılan deterjan, sabun ya da şampuan nedeniyle bu özelliğini kaybeder, kendine has direnci kaybolur ya da tahriş olur. Dolayısıyla mantar hastalıkları, egzama, deri iltihaplanması ve tüy dökülmesine yol açar. Sokağa çıkan hayvanlardaysa, ayak derilerinde görülen benzin, mazot, boya gibi çeşitli kimyasal maddeler ya da yanmayla tahriş olan dokularda deformasyon ve iltihaplı yaralara sıkça rastlanır. Köpekler bu konuda kedilere göre daha şanssızdır.

Deri hastalıklarında daha çok ısırma ve tırmık nedeniyle ortaya çıkan yaralanmalar ve baş, çene, çene altı bölgelerinde, ayaklarda ısırmaya bağlı apselerin oluşması, doğaldır. Belirtileri giderek büyüyen şişlik, iştahsızlık ve halsizliktir. Bu gibi durumlarda ne tür bir tedavi gerekmektedir.

Apse kendiliğinden patlar ya da hekim tarafından açılarak temizlenir, ancak her iki durumda da antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Sokaklarda bazen hayvanları daha çok arka ayaklarıyla kulak çevrelerini kaşırken görürüz. Doğal olarak yapılan kaşınmalar elbette belli başlı nedenlerden de olabilir. Sokak hayvanlarında sık görüle deri hastalıklarından biri de, kulak uyuzudur.

Hayvan sürekli kaşındığı için kulak çevresinde yaralar oluşur. Öncelikle uyuz tedavi edildikten sonra kulak ve çevresindeki yaralar iyileştirilmelidir. Aksi takdirde tedavi amacına ulaşamaz.

Biraz da toprakta bulunan pire, kene ve uyuz etkenlerinin yol açtığı deri hastalıklarından söz edelim.

Toprakta bulunan pire, kene ve uyuz etkenleri gibi canlılar, kışın genelde kış uykusuna yatarlar. Havaların ısınmasıyla da konakçı olarak yaşayabilecekleri ortamlar arayıp, doğada yaşayan hayvanları bulurlar. Kene kancalarıyla, pire delici organıyla kan almaya çalışırlar. Uyuz etkenleri ise deri ve deri katmanlarında yerleşerek kan emmeye devam eder. Pire ve keneyi teşhis etmek kolaydır. Uyuz etkenini saptamak, mikroskobik canlılar olması nedeniyle o kadar kolay değildir. Şüphe edilen bölgeden alınan kazıntının mikroskop altında incelenmesiyle türü saptanır. Sarkoptes, Demodeks uyuzları sıklıkla görülen uyuz etkenleridir. İnsanlara bulaşma olanağı oldukça yüksektir. En belirgin özelliği kaşıntı, deride kalınlaşma ve sedef förüntüsüdür. Ayağıyla topraktan aldığı mantar ve bakteri etkenlerini uyuzla deriye bulaştırdıklarında karmaşık bir hastalık ortaya çıkar. Tedavi süresince öncelikle hayvanın vücudunu kaşıması engellenir. Lokal ve genel ilaç uygulamalarıyla uyuzun tedavisi eskiye göre daha kolaydır. Bu tedavi sonunda vücutta bir tek uyuz etkeni bile kalmamalıdır. Tedavi sırasında sürekli olarak, vücuttan alınan deri kazıntılarının mikroskobik incelemesi yapılmalıdır.

Uyuz tedavisi mümkün olmayan bir hastalık kesinlikle değildir. Uyuz hastalığının hiçbir aşamasında tedavisi mümkün değil diyerek hayvanı uyutma yöntemine başvurulmaz. Uyuz etkeni tespit edilir, teşhis konursa tedavisi kolaydır. Tedavisinin mümkün olmadığı ileri sürülüp hayvanı uyutma yöntemine gitmek kolaycılıktır.

İnsanlarda olduğu kadar hayvanlarda da rastlanan önemli bir diğer deri hastalığı da Egzama dır.

Egzama hastalığının üç türü vardır. aşırı proteinle beslenme(proteinemi)nedeniyle ortaya çıkan egzama, vitamin yetmezliğinden kaynaklanan egzama ya da alejik egzama, proteinemi ve alerjik türdeki egzamalar birbirine bağlı olarak görülebilir. Yani aşaırı protein alımı nedeniyle karaciğer hassaslaşır ve alerjik bir durum oluşur. Tek yönlü beslenme nasıl insanlar için zararlıysa hayvanlar içinde zararlıdır. Karaciğerde depolanan aşırı miktardaki protein deride lökalize olmasından ötürü, hayvanda ergenlik sivilcelerine benzer küçük noktacıklar oluşur. Hayvanın kaşınması sonucu patlayan bu noktacıklar tüylere yapışır, kokulu ve aşırı kaşıntı veren bir hal olur. Tedavi için o bölgenin tüyleri iyice tıraş edilip temizlendikten sonra lokal ilaç uygulanır. Ancak veteriner hekime danışmadan ilaç kullanılması sakıncalıdır. Çünkü kaşıntı nedeninin saptanması ve ona göre bir tedavinin uygulanması gerekmektedir. Eğer neden egzama ise kortizon tedavisi uygulanır. Uyuzdaysa kortizon kullanılmaz, kullanıldığı takdirde uyuz etkenini besleyici bir özelliğe sahip olduğundan hastalık tehlikeli boyutlarda ilerleyebilir. Kimyasal maddeler, boya, tiner, kostik maddelerden tutun da sakıza (yapıştığı yere hava aldırmaz) sentetik halılar, yanlış kullanılan kozmetik ürünlere kadar her şey egzamaya neden olabilir. Sokakta yaşayan ya da sokağa çıkan en hayvanlarında görülen alerji nedenleri araştırılırken doğada bulunan bitki örtüsü de göz önünde bulundurulmalı. Örneğin kiraz ve erik ağaçlarının salgıladığı balgam ve çam ağacının reçinesi hayvanlarda alerjiye neden olabilir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan deri hastalıkları da vardır. A, D ve H vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklanan tüy dökülmelerinde kaşıntıya rastlanmaz. Derinin tüy tutma özelliği kaybolur ve normalden fazla seyrekleşme olur. Bu gibi durumlar hastalık belirtisidir. Ancak tüy dökmesinin başka nedenleri de olabilir.

Kısırlaştırılmış hayvanlarda hormon yetersizliğine bağlı tüy dökülmeleri görülür. Dişide östrojen, erkekte testosteron hormonunun azlığı tüy dökülmesine sebep olur. Dişilerde tüm vücutta tüy seyrekleşmesine rastlanırken, erkekler çırılçıplak kalabilirler. Tedavisinde ,eksik olan hormonun çok düşük dozlarda verilmesi gerekir.

Ayrıca Stafilokokus Epidermitis denilen bakteriler, deri iltihaplanmalarına neden olur. Egzamayla birlikte mikrobik deri hastalıkları görülür.

Halk arasında köpek tüylerinin kiste neden olduğu kanısı yaygındır. Aslında tüyün kendisi kist yapmaz. Tüylerin üzerindeki parazit, yumurta ve proteinleri alerji yapar. Bundan dolayıdır ki, kist aşısı olmuş köpeklerden çekinmek yersizdir. Uzun tüylü köpekler tüm sene boyunca tüy dökerler. Bir hayvan sahibinin hayvanını taraması, fırçalaması onu beslemekten daha önemli bir görevidir. Kısa tüylü hayvanlar belli mevsimlerde tüy dökerler ve daha çok yattıkları yerlere tüylerini bırakırlar. Kısa tüylü hayvanları ince dişli bir fırçayla taramak ve pamuklu olmayan hafif nemli bir bezle tımar yapmak gerekir.

Taramanın hayvan vücuduna 3 yararı vardır. Öncelikle hayvanın vücudunda var olan pire ve kenelerin tarağa takılması ile bunların varlığı saptanır. Ayrıca vücuttan atılacak tüylerin tarak ve fırça yardımıyla toplanmasına yardımcı olur. Tüy dipleri ve deriye dolaylı olarak yapılan masajla sinirlerin uyarılması ve daha sağlıklı tüylerin çıkmasına neden olur.

İlkbaharın bittiği yazın başladığı anlarda palto değişikliği kaçınılmazdır. Özellikle bu aylarda daha sık ve düzenli taramalar, tüylerin etrafa yayılmasını , alerji ve parazitlerin bulaşmasını engeller.